Port Lotniczy Radom-Sadków przejmie część ruchu z Lotniska Chopina. Z naszego miasta będą się odbywać loty czarterowe i niskokosztowe. Najpierw jednak niezbędna jest przebudowa. Koszt inwestycji to ponad 800 mln zł.
Radomskie lotnisko zostało rekomendowane przez firmę projektową Arup jako lotnisko pomocnicze dla Okęcia, wygrywając rywalizację z Modlinem. Jak podkreślał prezydent Radosław Witkowski to świetna wiadomość zarówno dla Radomia jak i jego mieszkańców. – Nowe lotnisko o takiej skali działania to duży impuls do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Liczymy także na rozwój bazy hotelowej, dróg lokalnych i małego biznesu.
Przejęcie lotów czarterowych i niskokosztowych przez Port Lotniczy Radom wymaga dostosowania lotniska do przyjęcia docelowo od 6 do 15 mln pasażerów rocznie. Pierwszy etap przebudowy radomskiego lotniska trwałby około 20 miesięcy. Po przebudowie port lotniczy mógłby odprawić 3 mln pasażerów rocznie. Drugi etap rozbudowy zaplanowano na 24 miesiące. Co warto podkreślić, prace prowadzić będzie można bez wstrzymywania ruchu lotniczego. Po zakończeniu inwestycji, z radomskiego lotniska będzie mogło latać 9 mln pasażerów. Koszty dostosowania Portu Lotniczego Radom-Sadków do wymagań PPL oszacowano na ponad 800 mln. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze loty odbędą się pod koniec 2019 roku.