full screen background image

Majówka w skansenie pod znakiem aptekiW poniedziałek, 1 maja Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Majówkę „Z wizytą w małomiasteczkowej aptece”.

Na godz. 13 zaplanowano otwarcie wystawy „Z wizytą w małomiasteczkowej aptece”.

Wystawa podejmuje problematykę związaną z ochroną zdrowia i ziołolecznictwem w XIX i początkach XX wieku. Ekspozycja będzie prezentowana w Domu Ludowym z Jedlni i będzie podzielona na dwie części. Parter obiektu zajmuje apteka, piętro zielarnia. Będzie można zobaczyć bogaty zestaw wyposażenia i naczyń aptecznych, które poza funkcjami związanymi z przechowywaniem surowców, pełniły także rolę dekoracyjną i reprezentacyjną. Będzie można również zapoznać się z procesem produkcji leków w laboratorium oraz innymi czynnościami, z których farmaceuci czerpali dochody.

Druga część wystawy skupia się na ziołach, których zapasy były zawsze w aptekach bardzo duże. Przechowywano je na specjalnie w tym celu zaadoptowanych strychach, określanych właśnie mianem zielarni. Z reguły były one chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, chociaż również wymagano, by były suche, przewiewne i widne. Prezentowane będą przedmioty niezbędne do zbioru, przechowywania i obróbki ziół, a także do produkcji leku roślinnego. Na ekspozycji znajdą się m.in. krajalnice, noże kołyskowe, sita, moździerze, jak również prasy, perkolatory, słomiane stągwie, repozytorium z szufladami do przechowywania surowców. Nie zabraknie również pachnących ziół.

Oprócz otwarcia wystawy będą również:

Potańcówka „Pod Dębem” – godz. 13 – 18
W czasie zabawy na scenie „Pod Dębem” do tańca zagrają: Kapela Zdzisława Kwapińskiego i Kapela Andrzeja Malika.

Działania na terenie muzealnych zagród- godz. 13 -18

– pokazy alchemiczne
– warsztaty zielarskie
– prezentacja dawnych kosmetyków naturalnych
– pokazy hirudoterapii
– warsztaty dla dzieci.

Komentarze