W tym roku do egzaminu maturalnego w województwie mazowieckim przystąpi 46 tys. uczniów w tym ok. 3 tys. 300 w samym Radomiu. W celu zapewnienia uczniom klasyfikację, promocję i udział w egzaminach maturalnych niezależnie od strajku nauczycieli, Kuratorium Oświaty opracowało projekt zmian w przepisach dotyczących organizacji egzaminów maturalnych. Zmiany przedstawiła dziś (26.04.2019 r.) podczas konferencji prasowej Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.
– Z prawdziwą satysfakcją przyjęłam wczorajszą informację o zawieszeniu przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajku. To prawdziwa ulga dla tysięcy maturzystów i dla ich rodziców. Maturzyści wreszcie mogą odetchnąć i przystąpić do pierwszego egzaminu 6 maja. Dla tysięcy młodych ludzi egzaminy maturalne są przepustką na studia, do kariery i do nowego życia. Projekt zmian w przepisach oświatowych ma zapewnić wszystkim uczniom klasyfikacje, promocję i udział w egzaminach maturalnych – mówiła Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.
– W dotychczasowych przepisach nie przewidziano żadnych rozwiązań na wypadek, gdyby nauczyciele, rada pedagogiczna, dyrektorzy z różnych przyczyn nie wykonali należnych do nich obowiązków w zakresie klasyfikacji i przeprowadzania egzaminów. Oprotestowane przepisy uzupełniają dotychczasowe rozwiązania prawne – dodała kurator Aurelia Michałowska.
Projekt zmiany w przepisach dotyczących organizacji i klasyfikacji egzaminów maturalnych dotyczy przede wszystkim sytuacji, jeśli nauczyciel lub rada pedagogiczna nie wykona zadań i kompetencji w zakresie przeprowadzania egzaminów. Wówczas obowiązek tych zadań i kompetencji będzie miał dyrektor szkoły.
Na dyrektora szkoły spadnie również obowiązek wykonania zadań w sytuacji, gdy nauczyciel, wychowawca oddziału lub osoba prowadząca praktyczną naukę zawodu nie wykona zadań i kompetencji w zakresie ocenienia, klasyfikowania i promowania uczniów.
Matury 2019 rozpoczną się 6 maja pisemnym egzaminem z języka polskiego i włącznie z egzaminami ustnymi potrwają do 25 maja.