Miliony możliwości radomskiej „Łaźni” – podsumowanie roku

Rok 2018 był dla RKŚTiG „Łaźnia” czasem intensywnej pracy w obszarze kultury, sztuki i muzyki. W bogatym harmonogramie wydarzeń nie zabrakło Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję, Radomskiego Festiwalu Jazzowego czy Radom Fashion Show, czyli sztandarowych i znanych już w całej Polsce imprez. To jednak kropla w morzu w porównaniu z tym, co przez ostanie miesiące działo się w radomskiej „Łaźni”, o czym opowiada dyrektor placówki, Beata Drozdowska.

– Ten rok był bardzo intensywnym rokiem dla „Łaźni”. My generalnie znani jesteśmy w Radomiu z tego, że dużo pracujemy, że nasza oferta jest bardzo szeroka, ale może z racji na to, że mamy dwie siedziby i jeszcze trzecią sezonową, czyli muszlę koncertową w parku Kościuszki. Pracujemy bardzo intensywnie natomiast to, co działo się w 2018 roku rzeczywiście swoją intensywnością osiągało bardzo wysokie poziomy – rozpoczęła Beata Drozdowska.

Remont „Łaźni”

Przede wszystkim udało się w tym roku przeprowadzić remont „Łaźni”. Zaczynam od spraw nie związanych z tą naszą statutową merytoryczną działalnością, ale wydaje mi się, że jest to bardzo ważne w kontekście choćby miejskim, ponieważ „Łaźnia” jest przepięknym budynkiem stojący w bardzo reprezentacyjnym miejscu Radomia, a jej stan taki techniczny zostawiał wiele do życzenia. Dzięki środkom, które przekazała nam w głównej mierze gmina miasta Radomia oraz przy znacznym wsparciu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, udało nam się wymienić całkowicie dach, czyli to co jest w każdym budynku najważniejsze, zrobić nowe elewacje i wzmocnić fundamenty „Łaźni”, które wymagały tego bardzo pilnie.

Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję

W tym roku świętowaliśmy 25-lecie Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję. Od 25 lat w maju Radom staje się stolicą piosenki artystycznej. Ranga naszego festiwalu jest naprawdę bardzo wysoka. Każdy liczy się z Radomiem jako ośrodkiem, gdzie popularyzujemy piosenkę artystyczną. Ponadto warto podkreślić, że do udziału w konkursie rok w rocznie zgłaszają się młodzi ludzi, co świadczy o niezmiennej popularności tego gatunku muzyki.

Radom Fashion Show

To impreza, która wpisała się już bardzo mocno w również w skali ogólnopolskiej. Na pierwsze edycje Radom Fashion Show swoje projekty przysyłali bardzo młodzi projektanci. To byli często uczniowie, studenci pierwszych lat, ludzie bez osiągnięć, którzy dopiero szukali swoich dróg, żeby w świecie designu zaistnieć. Obecnie zgłaszają się osoby z dorobkiem, które były nagradzane na innych tego typu przeglądach. To świadczy o tym, że impreza się rozwija, a jej ranga jej wzrasta. Mam wrażenie, że to jest bardzo fajna impreza na najwyższym poziomie artystycznym, podczas której robimy prawdziwe show.

Radomski Festiwal Jazzowy

W tym roku odbyła się 17 edycja festiwalu. Muszę powiedzieć, że dla mnie to jest szalenie przyjemna praca przy tej imprezie, ponieważ w Radomiu jest bardzo wyrobiona publiczność jazzowa. To publiczność, która oczekuje koncertów na żywo, która chce słuchać artystów. Frekwencja jest zwykle bardzo bardzo duża. Głównym bohaterem tegorocznego festiwalu był nasz fortepian Bechstein oceniony na ponad 100 lat. Zaprosiliśmy zatem do udziału w imprezie klasyczne tria jazzowe składające się z pianisty i sekcji rytmicznej. Na naszej scenie wystąpili m.in. Dominik Wania oraz Artur Dutkiewicz.

Miliony możliwości

Chciałam zwrócić uwagę, że nawet w naszej nazwie Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria wyróżnione jest słowo „galeria” co sugeruje, że sztuki plastyczne są dla nas bardzo ważnym obszarem. Podsumowują rok 2018 chciałam zwrócić uwagę na jedno naprawdę wielkie wydarzenie, które miało miejsce na przełomie sierpnia i września. W naszej galerii przy ulicy Traugutta otworzyliśmy wystawę zatytułowaną „Miliony możliwości”, na której zaprezentowali swoje prace Joanna Rajkowska, Julita Wójcik, Julia Kurek NeSpoon, Bartosz Kokosiński, Dariusz Paczkowski, Łukasz Surowiec, Wojciech Gilewicz. Do tej pory nie było drugiej galerii w Polsce, która zebrała w w jednym miejscu i czasie prace tak wybitnych artystów, absolutną czołówkę polskich twórców, jeśli chodzi o sztukę współczesną – mówiła Beata Drozdowska, dyrektor RKŚTiG „Łaźnia”.

Komentarze