Misja wymiany pieców zakończona

Rekordowa liczba radomian skorzystała z dotacji na wymianę pieców węglowych. W 365 domach zlikwidowano paleniska węglowe, a na ich miejsce zainstalowano ekologiczne ogrzewanie

W tym roku była rekordowa ilość osób zainteresowanych wymianą pieców oraz ilość złożonych wniosków, mówiła Grażyna Krugły – dyrektor wydziału Ochrony Środowiska Urzędu miejskiego w Radomiu. Przy dwutygodniowym naborze wpłynęło ponad 500 wniosków. Wstępnie w budżecie na ten cel było pół miliona złotych, ale z uwagi na tak duże zainteresowanie władze miasta postanowiły „dołożyć” dodatkowy milion.

Program na dofinansowanie wymiany pieców węglowych trwa od trzech lat, ale wciąż jest jeszcze dużo pracy w tym zakresie. Jak stwierdziła Grażyna Krugły do tej pory udało się zlikwidować około 1000 palenisk węglowych. Jest to ogromna suma jednak nadal niewystarczająca. Około 2000 domów na terenie Radomia wciąż jest ogrzewanych piecami węglowymi.

Radomianie muszą sobie zdawać sprawę, że paleniska węglowe, zwłaszcza stare kotłowanie są najpoważniejszym źródłem zanieczyszczenia powietrza, co podkreślała Grażyna Krugły. Powietrze zanieczyszczone pyłami powoduje schorzenia m.in dróg oddechowych i przyczynia się do powstania alergii, a nawet raka.

Trujemy jeśli używamy starych palenisk, a złej jakości paliwa.

Wysokość dotacji przypadającej na refundację wymiany pieca węglowego i zainstalowanie ekologicznego ogrzewania w jednym domu to ok. 5 tys. zł.

 

Komentarze