NIEBIESKI TYDZIEŃ – STOP PRZEMOCY W RADOMSKICH RODZINACHOśrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu wraz z MOPS-em po raz kolejny organizują w naszym mieście NIEBIESKI TYDZIEŃ. To czas, kiedy ofiary lub świadkowie przemocy w rodzinie mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów

Do radomskiego OIK w ciągu roku wpływa ok 1300 spraw. Dotyczą one znęcania się fizycznego, psychicznego, czy ekonomicznego na członkach rodziny. Skala problemu jest ogromna, ale głównym imperatywem do organizowania NIEBIESKICH TYGODNI jest chęć przeciwdziałania. Jak podkreślał Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Radom nie wyróżnia się pod względem występowania przemocy domowej. Wręcz przeciwnie, w naszym mieście od dawna nie wydarzyło się nic drastycznego. NIEBIESKI TYDZIEŃ organizowany jest po to, by takie sytuacje dalej nie miały miejsca.

Mimo braku makabrycznych przykładów, znęcanie się zwłaszcza psychiczne nad członkami rodziny przez domowników jest problemem aktualnym. Nierzadko takim sytuacjom towarzyszy alkohol. Wówczas osoby terroryzowane, nie widząc wyjścia z sytuacji, godzą się ze swoim losem. Zamiast szukać pomocy, usprawiedliwiają oprawcę lub zaklinają prawdę. Przyczyną jest silne poczucie wstydu, lub coraz częściej uzależnienie ekonomiczne, tłumaczył Włodzimierz Wolski.

Podczas NIEBIESKIEGO TYGODNIA osoby zainteresowane będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną, prawną, czy pozyskać informacje na temat procedury „Niebieskiej Karty”. Porady będą darmowe i kompleksowe. Specjaliści tacy jak psycholodzy, funkcjonariusze policji, czy pracownicy socjalni w zależności od przedstawionego problemu będą starali się udzielić pomocy.

Zawsze jest ciężko przełamać tę barierę, żeby przyjść, pokazać twarz. My zaznaczamy, że osoby, które chcą przyjść, zapytać, poradzić się, a nie chcą podawać swoich danych osobowych mogą zachować anonimowość.

NIEBIESKI TYDZIEŃ rozpocznie się w poniedziałek 19 marca i potrwa do piątku 23 marca. Specjaliści będą dyżurować w tych dniach od godziny 8 do godziny 15 w dwóch ośrodkach: Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zespole ds. Przeciwdziałania Przemocy przy ulicy Grabowej 17, oraz w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ulicy Malczewskiego 20 b.

KomentarzeCLOSE
CLOSE