Przed nami „Noc Muzeów”. To okazja do odwiedzenia radomskich placówek kultury w nietypowych godzinach. Większość radomskich instytucji wystawienniczych zaprezentuje ekspozycje, różnorakie pokazy i towarzyszące im koncerty. Nie zabraknie również dodatkowych atrakcji
Najszerszą ofertę dla radomian przygotowało na tę jedyną, wyjątkową muzealną noc Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Placówkę w działaniach wspierało szereg instytucji i osób. Imprezę opatrzono wspólnym tytułem 'Lata dwudzieste, lata trzydzieste…’.
Wydarzenie rozpocznie się około godz. 19:00. W klimat początku XX wieku, wprowadzi zwiedzających koncert muzyki z tamtych lat. Mówi Leszek Ruszczyk Dyrektor placówki:
Na szczególną uwagę zasługuje koncert w wykonaniu naszego mistrza Piotra zarzyki akordeonisty, obok niego pani Ida Zielińska- śpiew, Mateusz Żydek- trąbka, Jan Dudek – kontrabas, Mateusz Borgiel – perkusionalia i Patrycja Zientek – śpiew. Ten koncert będzie w dwóch częściach; pierwszy od 19:30 do 20:30, a drugi od 21:30 do 22:30.
Podczas nocy Muzeów w 'Malczewskim’ odbędzie się pokaz mundurowej mody policyjnej z lat międzywojennych, w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Policji Państwowej w Radomiu. To nie jedyne atrakcje modowe:
Będzie pokaz mody lata 20 lata 30 w wykonaniu zarówno nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół skórzanych i odzieżowych stylizacji i usług. Jak również w wykonaniu słuchaczy radomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Połączyliśmy siły i mam nadzieję, że będzie to bardzo fascynująca prezentacja. Będzie konkurs na najlepsze przebranie z epoki będzie rozdanie nagród. Zachęcam wszystkich mieszkańców Radomia, żeby w przebraniach przybywali do muzeum.
W działania Muzeum im. Jacka Malczewskiego włączył się także radomski Sąd Rejonowy i Okręgowy. Instytucje już po raz trzeci wezmą udział tym wydarzeniu. Zaprezentują inscenizację tymczasowego aresztowania. Co jeszcze będzie można zobaczyć w siedzibie przy ul. Warszawskiej 1, mówi sędzia Arkadiusz Guza – rzecznik prasowy:
Będzie można zobaczyć salę sądową, cywilną, karną – tak zwaną bezpieczną. Zobaczyć jak wygląda miejsce, w którym przebywają osoby doprowadzone do sądu z aresztu bądź zakładu karnego, pokój sędziego. Jak wygląda gabinet prezesa i salę konferencyjną.
Natomiast uczestnicząca w Nocy Muzeów po raz drugi radomska Policja, wspólnie z uczniami Szkół 72 Pułku Piechoty przygotowała pokaz musztry paradnej. Mówi podinspektor Katarzyna Kucharska:
Będzie pokaz psów, pokaz dronów, pokaz naszych pojazdów i pokaz umiejętności
W Muzeum będą także pokazy przedwojennych filmów, między innymi obraz z 1929 roku na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego 'Ponad śnieg bielszym się stanę’. Będzie mu towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Waldemara Rychłego i Przyjaciół.
Przygotowano także oprowadzania kuratorskie po ekspozycjach: 'Jacek Malczewski 1854-1929′, 'Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego’ i Muzeum Historii Radomia (to ostatnie odbywać się będzie w pięćdziesięcioosobowych grupach).
Spółka Rewitalizacja przygotowała specjalnie na to wydarzenie: 'Dom wedle Bramy’ – ekspozycję architektoniczno-archeologiczną założenia zamku radomskiego. Swój udział ma także Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Radomiu im. Teofila Rewońskiego, z dwoma wystawami 'Monety biblijne’ i 'Kopernik w numizmatyce’.
Natomiast w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej 'Elektrownia’ będzie można obejrzeć cztery ekspozycje, o których mówi Włodzimierz Pujanek, dyrektor placówki:
Pierwsza to wystawa Norberta delmana rzeźbiarza i performersa, Lii Kimury – nazwisko japońskie, a to jest artystka polska. „Yasashi – sa” to po japońsku czułość. Agata Agatowska pokazuje powiązanie motywu mody z rzeźbami. To wystawa godna zobaczenia, mimo że na tarasie jest tylko 6 rzeźb . Jest też interaktywna wystawa dla dzieciaków i młodzieży – tam każdy znajdzie coś dla siebie. Można się tam bawić różnymi rzeczami.
Odbędzie się również koncert krakowskiego muzyka Nikodema Dybińskiego, tworzącego instrumentalną muzykę elektroniczną.
Elektrownia nie zapomniała także o kinomanach – dla nich przygotowane zostały trzy cykle filmowe:
Będzie to blok trzech projekcji. Zaczynamy o godzinie 19:00, następne 20:45 i 22:30. Są to filmy, które są nominowane do Oscarów 23, animowane fabularne ze studia Munka jak również polskie krótkie filmy fabularne
Dyrektor Pujanek dodaje także:
Ściana muralu będzie udostępniona dla wszystkich. Będą tam stały mazaki i flamastry. Biała ściana, na której można wyrzucić swoje wnętrze.To propozycja dla każdej osoby, która przyjdzie, żeby pokazała swój uśpiony talent malarski.
Również Anima Urbis, wydarzenie organizowane od szeregu lat przez Resursę Obywatelską odbywa się w Noc Muzeów. Hasło tegorocznej imprezy to 'Do korzeni”
Podczas wydarzenia odwiedzane będą ciekawe miejsca związane z historią Radomia. Mówi Paweł Puton z Resursy:
Zaczniemy na tyłach cmentarza przy ulicy Dębowej, na parkingu za cmentarzem. Nieprzypadkowo w tym miejscu, bo chcemy w tym roku przybliżyć ideę stworzenia Parku Kulturowego „Stary Radom”. Będziemy poruszać się cały czas w okolicach doliny rzeki Mlecznej. Finałem będzie Grodzisko Piotrówka. tam gdzie ten współczesny Radom się zaczął.
Podczas imprezy zaprezentowane zostaną wizualizacje Parku Kulturowego.
Imprezie towarzyszyć będzie naprawdę bardzo ciekawy anturaż w postaci wczesno-piastowskich wojów, specjalnej muzyki. Ale też chociażby słowiańskich bóstw, które gdzieś tam, w tym ciekawym przyrodniczo terenie się zakorzeniły i nawiedzą nas tego wieczoru. Tej nocy, jak zawsze współpracujemy z różnymi grupami. Staramy się, aby to były grupy związane z naszym miastem.
Początek imprezy o godz. 21:00
Dzień wcześniej – w piątek, Noc Muzeów odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Na ten wieczór zaplanowano dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest koncert Matyldy Damięckiej i Radka Łukasiewicza.
Muzyczne spotkanie w Gombrowiczu rozpocznie się o godzinie 19:30. Natomiast po koncercie, około godz. 21. zostanie otwarta wystawa prac Ryszarda Kajzera.
Będzie to wernisaż wystawy „Literatura Kajzera”, podczas której będzie można zobaczyć plakaty i okładki książek zaprojektowane przez tego artystę. Ryszard Kajzer ma silne związki z samym Witoldem Gombrowiczem. On nie dosyć, że interesuje się twórczością Gombrowicza, to również projektował już przynajmniej kilka plakatów gombrowiczowskich
Placówka będzie otwarta do godz. 23:00
Natomiast Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku proponuje 'Noc Muzeów w biały dzień!’
W planach wydarzenia oprowadzanie po historycznej części Centrum Rzeźby Polskiej, podczas których uczestnicy cofną się w czasie do XIX wieku. Będzie także oprowadzanie po aktualnych wystawach: 'Haptyczny rezonans materii. Maria Papa Rostkowska i gościnie w stulecie urodzin artystki”, ”Memory of love”, Sama Havadtoya, 'Monady”, Hanny Nowickiej i 'Jota złośnica” Moniki Drożyńskiej.
O kolejnych atrakcjach przewidzianych na 'Noc Muzeów”, mówi Urszula Kaszewska z CRP w Orońsku
Będzie zwiedzanie naszych magazynów, pokazy w pracowniach ceramicznych i rzeźbiarskich. Będzie można także spróbować swoich sił w kaligrafii oraz uczestniczyć w warsztatach plastycznych.
Impreza w Orońsku planowana jest na najbliższą sobotę w godzinach 12.00–18.00
Również w dzień zaprosi radomian Muzeum Wsi Radomskiej; Skansen przygotował na Noc Muzeów trzy wydarzenia:
Miejscem pierwszego będzie 'Mała Wioska” w Skansenie. Właśnie tam odbywać się będą warsztaty edukacyjne „Certyfikat sprawności pradziadka”. Podczas zajęć będzie można spróbować: rozdrobnić ziarna w stępach, ubić masło w maselnicy czy spróbować wielu innych, dawnych zajęć gospodarskich. Podczas obchodów będzie można również zwiedzić 'Radomską Wystawę Rolniczą” w Pawilonie Ekspozycyjnym. Te wydarzenia, pod wspólnym hasłem 'Wokół wiejskiej zagrody’ będą miały miejsce w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, w godzinach 11:00 – 16:00
Trzej rzeźbiarze wystawią swoje prace na wspólnej ekspozycji, której otwarcie zaplanowano na godzinę 16:00. Stanisław Grudzień, Zygmunt Grzybowski i Józef Kondeja, to twórcy pochodzący i mieszkający w Kozienicach. Przez lata budowali swoją pozycję na rynku sztuki ludowej. Ich miejskie pochodzenie– niezgodne z tradycją 'ludowej” twórczości, stało się punktem wyjścia do stworzenia wspólnej ekspozycji, zatytułowanej 'Gdzieś pomiędzy…”
Wystawa obejmuje 170 rzeźb i płaskorzeźb w drewnie powstałych w ostatnim czterdziestoleciu. Prezentowane prace w większości pochodzą z kolekcji prywatnych autorów. Część z nich jest własnością Muzeum Wsi Radomskiej.
Noc Muzeów w skansenie zakończy koncert tria TRE VOCI. Tenorzy, łączą śpiew operowy z poczuciem humoru i niebanalnymi aranżacjami, zachwyca publiczność na całym świecie. Więcej o trio, nasz reporter Bartłomiej Stryjski:
Trzy indywidualności, trzy zróżnicowane głosy i jedna wielka przyjaźń. Z takiej mieszanki stworzył się charyzmatyczny koktajl, którego największym atutem są występy na żywo. Tri Voci już od ponad 5 lat wzbudza zachwyt publiczności na całym świecie; od Tajlandii przez USA i Kanadę, po największe sale koncertowe w Polsce. Muzyczne spotkania z publicznością są dla nich wyzwaniem. Nawet jeśli dzieli się z cenę na trzech. A kiedy stają obok siebie, dzieje się magia.
Występ Tio Voci w ramach trasy 'My Way”, będzie miał miejsce w Amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej. Początek o godz. 18:00.
Szczegółowy program Nocy Muzeów w Radomiu znajdziecie na portalu www.radioradom.pl