Radio Radom 87,7 FM – Moc Miasta

Nowe jednoślady w Muzeum Polskich Rowerów

Romet Sport, Krysia czy Humber – to zabytkowe jednoślady, które trafiły do kolekcji Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. Placówka wzbogaciła się w sumie o cztery nowe eksponaty – dwa z nich pochodzą z lat 30-tych, a kolejne dwa rowery są z okresu powojennego

Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu wzbogaciło się o nowe eksponaty. To cztery zabytkowe jednoślady, które przekazało placówce Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści”. Dwa rowery są przedwojenne – mówi Łukasz Wykrota, kurator wystawy Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. Damka, Humber pochodzi z Fabryka Rowerów “Tatra” w Katowicach. Drugi rower został wyprodukowany w warszawskiej wytwórni Adama Kamińskiego. 

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2021/02/03.02.21-Lukasz-Wykrota.mp3?_=1

Kolejne dwa rowery, które trafiły do kolekcji radomskiej placówki, pochodzą z okresu powojennego. To rower dziewczęcy Krysia z 1791 roku oraz kolarzówka Romet Sport. Jak dodaje Wykrota – wszystkie cztery zabytkowe jednoślady wymagały wielogodzinnych prac restauratorskich, zwłaszcza te z lat 30-tych.  Rowery sa już odnowione i trafiły na ekspozycję ponownie otwartej dla zwiedzających placówki. 

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2021/02/03.02.21-Lukasz-Wykrota-2.mp3?_=2

Kolekcja jednośladów Muzeum Polskich Rowerów wraz z nowo przekazanymi eksponatami liczy 66 zabytkowych rowerów.

Fot. facebook.com/MuzeumPolskichRowerowWRadomiu

Komentarze
Exit mobile version