Nowe miasto na mapie powiatu radomskiego

Od pierwszego stycznia miejscowość Jedlnia – Letnisko funkcjonuje jako miasto

Trzeciego stycznia nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablic oraz uroczyste wciągnięcie flagi na maszt przy urzędzie miasta. Mówi burmistrz Piotr Leśnowolski:

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2022/01/030122-Lesnowolski.mp3?_=1

Jedlnia – Letnisko jest już czwartym miastem w powiecie radomskim. Uroczystości związane ze zmianą statusu, prezentacja herbu i sztandaru, a także część artystyczna, ze względów pandemicznych planowane są na początek maja.

Gmina Jedlnia-Letnisko jako jedyna w powiecie radomskim nie posiadała Symboli Gminnych. Na wniosek Wójta Gminy została opracowana pełna dokumentacja symboli oraz przesłany wniosek do Komisji Heraldycznej w celu zaopiniowania przez Komisję Heraldyczną. Opracowanie zostało przygotowane przez historyka, który kierował zasadami heraldyki.

W polu czerwonym godło herbu Przerowa tj. proporzec złoty ukośny w prawo, z chorągwią na drzewcu a pod nim w lewo dwie skrzyżowane w literę V gałązki jodłowe złote, z których lewa krótsza.

Objaśnienie symboliki herbu:

Godło herbu Przerowa – nawiązuje do postaci Tomasza Zawiszy Kroczowskiego, który w 1648 r. wystawił we wsi Piotrowice wotywną kapliczkę słupową, na którym Męka Pańska oraz herb fundatora – Przerowa oraz Nałęcz jego małżonki. Zachowana po dziś dzień kapliczka (przeniesiona w 1834 r. do Gzowic) jest najcenniejszym zabytkiem i pamiątką historyczną gminy.

Skrzyżowane gałązki jodły – symbolizują zlokalizowany na północ od Jedlni-Letniska rezerwat przyrody Jedlnia (część Kozienickiego Parku Krajobrazowego w historycznej Puszczy Kozienickiej) czyniąc jednocześnie herb gminy tzw. herbem mówiącym.

Czerwone pole tarczy – jest takie jak w polu tarczy herbowej Przerowy.

Komentarze