Obrońcy przyrody – Święto Myśliwych

3 listopada to dzień świętego Huberta, patrona myśliwych. Jest to idealna okazja aby zaznaczyć jak ważne są działania myśliwych i na czym polegają
Myśliwi są przede wszystkim pasjonatami przyrody. Obcują z nią spędzając całe dnie w lasach. Obecnie łowiectwo to nie tylko sport czy hobby, to również forma ochrony środowiska przyrody. Szczegółowo o zadaniach myśliwych mówi leśnik i myśliwy Hubert Ogar:

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2022/11/021122-O-ogar-o-mysliwych-1.mp3?_=1

W polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do organizowania zbiorowych polowań o charakterze szczególnie uroczystym z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów myśliwskich. Myśliwi witają się zawołaniem ,,darz bór”, zakładają najlepszą odzież myśliwską oraz świętują pod sztandarem danego koła łowieckiego. Polowania hubertowskie kończą się wspólną biesiadą myśliwych. Organizowana jest także gonitwa zwana Hubertusem, podczas której konno ściga się lisa, czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Zwycięzcą jest osoba, która zerwie lisa i w nagrodę nabywa prawo do wykonania rundy honorowej wokół miejsca pogoni. W następnym roku zwycięzca pełni rolę uciekającego lisa. Często główne obchody Hubertusa poprzedzone są mszami świętymi w intencjach myśliwych.

Komentarze