Kurator wystawy Igor Bloch: „Życzyłbym sobie, aby wszystkie muzea w Polsce zapewniały tak wspaniałą na każdym szczeblu współprace przy tworzeniu wystawy ”
25 lutego w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej odbyło się otwarcie wystawy Poli Dwurnik. Prezentowana ekspozycja ”Kości i pióra” przyciągnęła wielu miłośników sztuki współczesnej. Na wernisażu była obecna sama artystka Pola Dwurnik, do której ustawiła się ogromna kolejka zainteresowanych by porozmawiać czy poprosić o autograf. Wernisażowi w MCSW ”Elektrownia” towarzyszył wydany przez muzeum katalog, który bezpłatnie mógł otrzymać każdy z zebranych gości. Rozszedł się jak świeże bułeczki. Zaprojektował go Dariusz Wekswert . Katalog jak powiedziała sama artystka, ma charakter intymny: „Większość prac, tych wielkoformatowych, schowana jest za drzwiami, by je obejrzeć trzeba otworzyć szafę.”
Podczas wernisażu rozmawialiśmy z wicedyrektorem ds. artystycznych „Elektrowni” prof. Łukaszem Rudeckim:
Pola Dwurnik była naszym gościem w ramach audycji „ Gość dnia Radio Radom” (Wywiad z Polą Dwurnik ), wtedy to rozmailiśmy nie tylko o wystawie, czy współczesnej sztuce, a sytuacja w Ukrainie była kryzysem a nie wojną. W obliczy zmian, które nastąpiły dosłownie z dnia na dzień, artystka solidaryzując się z Ukrainą, stworzyła spontaniczną interwencję którą możemy znaleźć na jednej ze ścian MCSW ” Elektrownia”
O wrażeniach i swoich odczuciach towarzyszących otwarciu wystawy mówi Pola Dwurnik:
Na otwarciu wystawy było obecny m.in dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Leszek Ruszczyk oraz wieloletni wicedyrektor ds. artystycznych „Elektrowni” Zbigniew Belowski, który zanim przeszedł na emeryturę zaprosił Polę Dwurnik do zorganizowania wystawy w Radomiu.
Ekspozycja będzie otwarta do 10 kwietnia 2022 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”