„Pamięć” w Powiatowym Instytucie Kultury

20 października 1942 roku z iłżeckiego getta zostało wywiezionych do Obozu Zagłady blisko 2000 osób pochodzenia żydowskiego. Wszyscy pochodzili z Iłży i okolic i wszyscy zginęli w Treblince

Powiatowy Instytut Kultury, upamiętnił ten, jeden z istotnych momentów w historii regionu tworząc coroczne wydarzenie zatytułowane 'Pamięć”. Więcej szczegółów Renata Metzger, dyrektor Instytutu:

Powiatowy Instytut Kultury od samego początku stara się propagować lokalną historię, tradycję. To są takie wartości, które skutecznie budują lokalną społeczność i poczucie więzi. Mówią o tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy. Jedną z takich historii jest to, że część duża naszej społeczności tutaj w regionie radomskim stanowili żydzi. W Radomiu było to 30%, przed wojną w regionie w niektórych miasteczkach jeszcze więcej. W Iłży ta wartość sięgała  blisko połowy mieszkańców.

W tym roku, wydarzenie zostało wzbogacone o dodatkowy element, jakim są I. Międzynarodowe Konfrontacje Graficzne.

Zaprosiliśmy do udziału kilkunastu autorów – grafików z całego świata. To są artyści z Armenii, Bangladeszu, Belgii i Chin, Kanady, Polski, Rumunii, USA i Węgier, których poprosiliśmy o wypowiedź: co dla nich znaczy pamięć o społeczności żydowskiej zgładzonej podczas Holokaustu. Otrzymaliśmy prace, które różnią się między sobą. Pamięć ma charakter indywidualny, ale myślę, że dzięki temu ta wystawa będzie bardzo interesująca.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 października o godzinie 18:00 w siedzibie Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży przy ulicy Jakubowskiego. Podczas otwarcia ekspozycji odbędzie się koncert Orkiestry Galicja

Komentarze