Plenerowa wystawa „Jagiellonowie w Radomiu”Wystawa „Jagiellonowie w Radomiu” to plenerowa ekspozycja, która stanęła na placu Corazziego. Na 16 planszach zobrazowano historię naszego miasta od czasów Jadwigi Andegaweńskiej po Zygmunta II Augusta. Wystawa prezentuje także sylwetki ważnych postaci, których decyzje wpłynęły na losy państwa

W okresie Jagiellonów Radom przeżył jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii. Ten czas obrazuje wystawa. Plenerowa ekspozycja obejmuje 16 edukacyjnych plansz, które w atrakcyjny  sposób opisują dzieje Radomia – mówi mówi prof. Dariusz Kupisz, radomski historyk.

Kolejną wystawą, która stanie pod koniec sierpnia pod Urzędem Miejskim będzie plenerowa ekspozycja „Radomianie i ich miasto w latach wojny i okupacji 1939-1945”, przygotowywana na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oficjalnie zostanie otwarta 1 września, a opowie o często tragicznych losach mieszkańców Radomia zarówno podczas kampanii wrześniowej, jak i później na Kresach Wschodnich oraz podczas okupacji. Wystawa zaprezentuje także losy samego miasta jako stolicy dystryktu, ważnego ośrodka przemysłowego i miejsce rozbudowy aparatu hitlerowskiego terroru.

W połowie października na plac przed Urzędem Miejskim wróci wystawa „Radomianie dla Niepodległej”, przygotowana rok temu na 100 – lecie Niepodległości. Ekspozycja opowiada o walce radomian o niepodległość, od  I wojny światowej, poprzez Republikę Radomską, aż do 1939 roku.

Źródło: UM Radom

 

 

Komentarze