Podsumowanie współpracy placówek oświatowych z Powiatem Radomskim

Dyrektorzy siedmiu szkół średnich prowadzonych przez Powiat Radomski podsumowali ostanie pięć lat funkcjonowania placówek

Podczas konferencji prasowej starosta radomski Waldemar Trelka zwrócił uwagę na ofertę edukacyjną oraz wymienił kilka ważnych inwestycji:

Branżowe Centrum Umiejętności  za 15 milionów złotych, dwie nowe hale gimnastyczne po siedem i osiem milionów złotych, dwie szkoły specjalne, obie po kilkanaście milionów złotych jeśli chodzi o wyposażenie czy o modernizację.

Jakie plany zostały zrealizowane w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pionkach mówi dyrektor Magdalena Wiśniewska:

Ten ostatni czas dał nam mnóstwo środków, które spowodowały, że zostaliśmy wyposażeni w nowe boisko wielofunkcyjne, została wyremontowana sala gimnastyczna, która już troszkę nakładów wymagała, zostały oddane również dwie nowe sale lekcyjne, ponieważ brakowało nam miejsca dla uczniów, którzy podejmowali naukę w naszej szkole, ale taką sztandarową inwestycją, która jest jeszcze w trakcie realizacji to jest Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem. Budynek wraz z wyposażeniem zostanie otwarty na koniec maja i ten projekt opiewał na ponad 15 milionów złotych.

O inwestycjach poczynionych w ciągu ostatnich pięciu lat w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Iłży mówi dyrektor Agnieszka Kopeć-Fila:

To czas pełen działań i inwestycji takich jak remont szkoły, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, wszelkie działania związane z odnową i odświeżeniem wnętrza szkoły. Sztandarowa, duża, potężna inwestycja, która się rozpoczęła w ostatnim czasie to budowa hali gimnastycznej wraz z łącznikiem i remont kotłowni, która opiewa na blisko 7 milionów złotych. Te wszystkie działania pozwoliły nam funkcjonować w przyzwoitych warunkach, a jednocześnie wpłynęły znacząco na ofertę edukacyjną naszego liceum. To co jest jeszcze bardzo istotne to remont boiska wielofunkcyjnego wraz z bieżnią co pozwoliło poszerzyć listę obiektów, na których możemy prowadzić zajęcia dla wszystkich.

Od 2022 roku funkcjonuje nowa placówka oświatowa utworzona decyzją Powiatu Radomskiego. Jest to Zespół Szkół w Pionkach, a dyrektorem jest Rafał Kącki:

Powstanie szkoły było odpowiedzią powiatu radomskiego na problemy demograficzne Pionek i okolic. w 2018 roku do liceum ogólnokształcącego uczęszczało około 70 uczniów, aktualnie prawie 400. Jest to szkoła, która została wspaniale wyposażona przez powiat radomski w inwestycje na ponad 7 milionów złotych, w tym za ponad 6 milionów powstała nowoczesna, pełnowymiarowa hala sportowa, wirtualna strzelnica pozyskana staraniem powiatu radomskiego przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, aula wykładowa, siedem sal do kształcenia ogólnego i zawodowego wyposażonego w nowoczesny sprzęt.

O współpracy z Powiatem Radomskim mówi dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Iłży, Leszek Giemza

Współpraca układa się bardzo dobrze. Dużo zostało zrobione przez te lata, bo na same remonty typu ogrodzenie, droga dojazdowa, remont sal lekcyjnych, sali gimnastycznej wydaliśmy ponad 420tysiecy złotych. Zostało wykonane boisko wielofunkcyjne za kwotę 340 tysięcy złotych. W tym roku uruchomiliśmy wirtualną strzelnicę za kwotę ponad 200 tysięcy złotych oraz 250 tysięcy złotych na modernizację pracowni szkolnych komputerowych czy warsztatowych.

Jakie inwestycje udało się wykonać w Zespole Szkół i Placówek w Chwałowicach mówi dyrektor Adrian Barański:

Kształcimy dzieci i młodzież od 2,5 lat do 25 roku życia z niepełnosprawnościami. W szkole podstawowej, w 2020 roku mieliśmy 15 uczniów, natomiast teraz mamy już ponad 100 uczniów. W ostatnim czasie została doinwestowana milionami. w ostatnich dniach nastąpiło oddanie kolejnej inwestycji w wysokości 4 milionów złotych. Było to otwarcie amfiteatru, łącznika i mini obserwatorium. Szkoła została doinwestowana w wysokości 8 milionów złotych.

Wiele działań podjęła dyrektor Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, Agnieszka Stępień:

Funkcjonują tu wyłącznie szkoły specjalne. Są to: szkoła podstawowa specjalna z oddziałami przedszkolnymi, szkoła specjalna przysposabiająca do pracy, branżowa szkoła I stopnia kształcąca uczniów w dwóch zawodach, kucharz i cukiernik. Prowadzimy zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz oddziały rewalidacyjno-wychowawcze, aby uczniowie z różnego rodzaju dysfunkcjami mogli mieć zapewnione odpowiednie warunki terapii i edukacji.

W 2023 rozpoczęliśmy generalny remont, który polegał na tym aby szkoła stała się budynkiem użyteczności publicznej, dostosowanym do potrzeb osób, które mają trudności z poruszaniem się. W tym celu wymieniono wszystkie instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, dokonano nowego podziału pomieszczeń, na nowo wybudowano dach i windę. Całą szkołę podzielono na strefy, które są oddzielone grodziami przeciwpożarowymi, wybudowano także nowe sale dydaktyczne z umywalkami, nowe gabinety terapii, nowe systemy wentylacji i kanalizacji. Mamy w szkole klimatyzację i ta inwestycja pochłonęła ogromne środki, bo ponad 13 milionów złotych. Kupione było wyposażenie do gabinetu terapii Tomatisa, wyposażenie do gabinetu i sprzęt do terapii Biofeedbacka.  Szkoła uzyskała także mobilne, wirtualne laboratorium. Bierzemy udział w różnego rodzaju projektach między innymi laboratoria przyszłości, w ramach którego szkoła pozyskała drukarkę 3D, sprzęt kulinarny czy sprzęt fotograficzny.

W najbliższych tygodniach do szkoły spłynie nowe wyposażenie do gabinetów terapeutycznych jak i do sal dydaktycznych. Kwota tego wyposażenia to blisko półtora miliona złotych. Wiosną, 2023 roku, powiat radomski przy finansowaniu z PFRON-u zakupił 24 miejscowy autobus, który jest przystosowany do przewozu uczniów niepełnosprawnych i jest wyposażony w windę.

O Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy, mówi dyrektor Agnieszka Ankurowska:

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy przeżywał bardzo trudne chwile, ale do obecnej chwili funkcjonujemy i nabór jest stuprocentowy. w 2022 roku otrzymaliśmy boisko wielofunkcyjne, które było dla nas niezbędne i to co jest najważniejsze, to te relacje, a dobra współpraca przekłada się na naszą pracę, która z kolei przekłada się na pracę z naszymi wychowankami. Praca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym jest pracą trudną, to praca resocjalizacyjna, gdzie zmagamy się z trudnościami naszych uczennic, naszych wychowanek i to, że współpraca z Powiatem Radomskim jest bardzo dobra, a nasza praca jest lżejsza i jest łatwiejsza.

Przez te kilka lat Powiat Radomski przeznaczył na placówki oświatowe blisko 45 milionów złotych.

Komentarze