Program LIFE kontra bobry

Została zniszczona, bo przeszkadzała w budowie – tak przypuszczają radomscy ekolodzy, którzy podczas obserwacji przyrodniczych znaleźli rozebraną tamę bobrów. Chodzi o obszar przy rzece Mlecznej na Piotrówce. To tam ma stanąć platforma widokowa w ramach Programu LIFE – mówi Jarosław Staniszewski z Zielonej Akcji

To zwierzęta, które regulują stosunki wodne i przyczynią się do utrzymania bioróżnorodności – mowa o bobrach, gatunku podlegającym ochronie prawnej. Ich siedlisko w Radomiu znajduje się na terenie objętym inwestycją finansowaną z Programu LIFE. Chodzi o budowę platformy widokowej na Piotrówce. Tam radomscy ekolodzy znaleźli zniszczoną tamę bobrów na rzece Mlecznej – mówi Jarosław Staniszewski ze stowarzyszenia Zielona Akcja.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/05/05.05.20-Jarosław-Staniszewski-3.mp3?_=1

W Polsce zabronione jest niszczenie tam bobrów, ich nor czy żeremi. Na usunięcie takich siedlisk potrzebna jest zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – podkreśla Staniszewski. 

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/05/05.05.20-Jarosław-Staniszewski.mp3?_=2

Radomscy ekolodzy mają także zastrzeżenia co do samego miejsca budowy platformy widokowej. Ich zdaniem ta inwestycja nie powinna ingerować w środowisko i ekosystem rzeki Mlecznej. 

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/05/05.05.20-Jarosław-Staniszewski-2.mp3?_=3

Zniszczenie tamy bobrowej bez uprzedniego uzyskania zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska stanowi wykroczenie określone w ustawie o ochronie przyrody.

Jednym z celów realizowanego w Radomiu Programu LIFE jest renaturalizacja rzeki Mlecznej, a także ochrona ekosystemów i związanych z nim walorów środowiskowych.

Komentarze