„Przez mój kolorowy świat” – finisaż Patryka WikalińskiegoMiejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza do wzięcia udziału w finisażu wystawy Patryka Wikalińskiego „Przez mój kolory świat”. Uczestnicy wydarzenia po raz ostatni będą mogli zobaczyć serię minimalistycznych zdjęć zawierającą kolorowe radomskie bloki z okolicznych osiedli, która została wyróżniona przez największą firmę technologiczną na świecie – Apple. Podczas finisażu odbędą się również warsztaty fotografii oraz mini kurs workflow fotografii. Uroczyste zamkniecie wystawy odbędzie się w piątek, 7 czerwca o godz. 18:00. 

Patryk Wikaliński to radomski fotograf, który w swoim minimalistycznym projekcie poświęconym blokowiskom z „wielkiej płyty” próbuje zmieniać rzeczywistość za pomocą symetrii, nasycenia kolorem i pop-artowego detalu. Wystawa zdjęć, którą można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej do 7 czerwca, jest próbą konfrontacji zmiany, która zachodzi w kwestii odbioru architektury i sposobu malowania bloków. To fantastyczna podróż wokół architektury Radomia w „kreskówkowym” świecie artysty.

Wystawa „Przez mój kolorowy świat” jest kolejnym przystankiem twórcy w jego minimalistycznej podróży. Patryk razem ze swoim partnerem, firmą Artibo stworzył swój pierwszy album złożony z 40 abstrakcyjnych fotografii. Wydrukowane prace zostały docenione przez międzynarodową społeczność na największych targach fotograficznych na świecie: w Nowym Jorku, Atlancie, Wiedniu, Birmingham, a także w Warszawie i Rybniku. Wystawa jest nawiązaniem do tych wydarzeń. Dbając o poprawne odwzorowanie kolorów i minimalistyczne wzornictwo, Artibo przygotowało wydruki charakteryzujące się innowacyjną technologią wytworzenia o jakości znanej z takich imprez jak: „Photo Plus Expo”, „Imaging USA” czy „Rybnicki Festiwal Fotografii”.

Patryk współpracował z firmą Apple Inc. i został częścią kampanii „Shot on iPhone” zrzeszającą najlepszych fotografów mobilnych na świecie. Jego prace zostały zaprezentowane w formie kolorowej animacji złożonej z 9 symetrycznych fotografii skierowanej do ludzi z całego świata. Ponadto, fotograf został wyróżniony przez serwis podróżniczy Passion Passport.

Autor otrzymał szansę napisania artykułu, w którym zaprezentował swoje portfolio i opisał podejście do tworzenia. Redakcja poświęciła artyście całą sekcję w tej platformie. Jego innowacyjne spojrzenie zostało również docenione przez takie serwisy jak: Nowness, CNN czy VSCO. W polskich mediach prace Patryka zostały nazwane: „minimalistycznymi kadrami, które wyniosły polskie bloki do rangi sztuki”.

Patryk w internecie zyskał rozpoznawalność jako pastelowy i minimalistyczny twórca. Zainspirowany fenomenem miejskiego krajobrazu, artysta postanowił udowodnić, że pastelowe blokowiska w jego rodzinnym mieście powszechnie kojarzone z szarością, brudem i z brakiem wyrazu są doskonałym miejscem do realizowania własnej kreatywności. Za pomocą nietypowego zarządzania skalą i geometrią podejmuje się kontrastowania ze stereotypami. W swoich minimalistycznych i pełnokolorowych zdjęciach udowadnia, że do uwolnienia pomysłów wystarczy telefon komórkowy. Publikacja jego minimalistycznej historii przyniosła artyście wiele międzynarodowych wyróżnień, a pomysł stał się źródłem inspiracji i obiektem wielu dyskusji: https://www.instagram.com/patryk_wikalinski

Finisaż: 7/06/19 (piątek), godz. 18:00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 12, Radom – wstęp wolny

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
Sponsor: Artibo Polska
Oprawa graficzna: Patryk Wikaliński

Rozmowę z Patrykiem Wikalińskim odsłuchasz tutaj.

Źródło: MBP Radom

KomentarzeCLOSE
CLOSE