W Kuźni Artystycznej MOK „Amfiteatr” powstała Pracownia Nowych Mediów- miejsce posiadające m.in. studio telewizyjne, newsroom, pracownię animacji filmowej i dźwiękowej. Uroczyste otwarcie PNM odbyło się 19 grudnia 2018 r. Nowy rok to wyzwanie dla Pracowni Nowych Mediów, która docelowo ma być spójną, nowoczesną, doskonale wyposażoną przestrzenią do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji kulturalnej, artystycznej, medialnej i społecznej.
Pracownia Nowych Mediów powstała w ramach programu Infrastruktura domów kultury oraz zadania „Nowe Media narzędziem edukacji kulturalnej”. Głównym celem projektu jest włączenie w edukację kulturalną nowych technologii. – Jest tam studio telewizyjne z wirtualną rzeczywistością, studio radiowe, studio postprodukcyjne, news room, czyli pracownia dziennikarska oraz pracownia dźwiękowa rozłożona na 4 pomieszczenia. Dla nas jest to początek ważnych zmian, bo mamy takie poczucie, że świat dzisiaj pędzi i rozwija się nieprawdopodobnie szybko, więc działania w zakresie kultury i edukacji kulturalnej również muszą trochę przyśpieszyć. Żeby przyśpieszyć trzeba użyć nowoczesnych narzędzi do edukowania, którymi są media. Chcemy zbudować program merytoryczny wokół każdej z pracowni. Naszym celem jest zachęcenie mieszkańców z różnych grup wiekowych do uczestniczenia w zajęciach. Chcemy wzmacniać potencjał instytucjonalny i obywatelski poprzez działania w obrębie Pracowni Nowych Mediów – mówi Waldemar Dolecki, dyrektor MOK „Amfiteatr”.
Pracownia Nowych Mediów jest pierwszym etapem planowanych zmian i planów na wykorzystywanie nowych technologii w edukacji kulturalnej. – Rozwój Pracowni Nowych Mediów to priorytet dla MOK „Amfiteatr” oraz plan na najbliższe lata. Pierwszy etap projektu PNM kosztował ponad pół miliona złotych. W drugim etapie chcemy PNM powiększyć o pracownię animacji poklatkowej oraz o pracownię fotograficzną. Chcemy budować mediatekę, która stanie się archiwum dla powstających tam prac. Wszystko zależy od rozpatrzenia wniosku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładu własnego ze strony miasta Radomia. Chcemy przekształcić budynek przy Daszyńskiego 5 w nowoczesne miejsce edukacji kulturalnej, które będzie przyjazne dla mieszkańców, gdzie dzieciaki po szkole będą mogły przyjść i twórczo spędzić czas. Chcemy, by powstały tam przestrzenie, gdzie poza udziałem w zajęciach będzie można odpocząć, coś ciekawego poznać, dotknąć, posłuchać muzyki czy zderzyć się z różnego rodzaju materiałami filmowymi, które będą tam tworzone i dystrybuowane – tłumaczy dyrektor Waldemar Dolecki.
Pracownia Nowych Mediów znajduje się przy ul. Daszyńskiego 5. Pierwsze zajęcia w PNM rozpoczną się we wrześniu 2019 r.
Całkowity koszt zadania „Nowe Media narzędziem edukacji kulturalnej” to 491 000 zł. Dofinansowanie Ministerstwa Kulturalnej i Dziedzictwa Narodowego wynosi 226 000 zł. Zadanie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Radomia.