Radek Rak on-line u GombrowiczaRadek Rak, ubiegłoroczny zdobywca Nagrody Literackiej Nike, będzie gościem spotkania on-line, na które zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza

Radek Rak, autor literatury fantasy, lekarz weterynarii, miłośnik Beskidów. Publikował w Fantastyce, a w 2014 roku debiutował książką „Kocham Cię, Lilith”. Dwa lata później wydał powieść „Puste niebo”, która otrzymała Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2019 roku ukazała się świetnie przyjęta „Baśń o wężowym sercu albo wtórne słowo o Jakóbie Szeli”. Książka, w której świat rzeczywisty miesza się ze snami, legendami i wyobrażeniami kolejny raz udowadnia, jak bogatą wyobraźnię ma jej autor i jak dobrze posługuje się literackim językiem, tworząc poetycka prozę balansującą na przecięciu jawy i snu.

…fikcja literacka…

Dla Raka fakty i rzeczywiste wydarzenia związane z tzw. „rzezią galicyjską”, czyli krwawymi antyszlacheckimi i antypańszczyźnianymi wystąpieniami z połowy XIX wieku są pretekstem do snucia opowieści o naturze człowieka, ale także do budowania mitologii Galicji. Rak zapełnia jary, drogi, lasy i pola południa Polski czarownicami, gadającymi wężami i duchami zmarłych. Czartom zakłada skórę kotów, a osobowość głównego bohatera rozbija na dwie postaci, każąc im się zamieniać miejscami. Zło i dobro jest w nas, a budzi się w odpowiedzi na inne zło, pod pańskim batem lub sprowokowane podszeptem leśnego licha.

I choć to fikcja literacka, a fakty i prawdziwe wydarzenia toną w baśniowej gawędzie, to ta fikcja jest zdumiewająco blisko rzeczywistości, opowiadając o tym co drzemie w nas i w naszej historii. Być może po lekturze „Baśni o wężowym sercu…” łatwiej szukać odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że w społeczeństwie, czasem w obrębie jednego kraju, występują tak wyraźne podziały. Baśń o wężowym sercu nagrodzona została w 2019 roku Nagrodą Literacką Nike.

 

Z Radkiem Rakiem będzie rozmawiała Anna Spólna. Spotkanie odbędzie się w środę, 3 marca, o godz. 18. Transmisja na kanale na Facebooku Muzeum Witolda Gombrowicza.

 

 

Komentarze