full screen background image

Radom: Obchody radomskiego czerwca walczą w plebiscycieObchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76, które odbyły się w 2016 roku, znalazły się w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Jego organizatorem jest Muzeum Historii Polski. Głosowanie internetowe trwa do 14 maja.

Wydarzenie Historyczne Roku to pierwszy plebiscyt w Polsce, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.

Na konkurs nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy, m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Belgii, Francji, Ukrainy, Rosji, Gruzji. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybiorą internauci.

Obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76, które świętowaliśmy w 2016 roku, kandydują do nagrody w kategorii „Wydarzenie”. – Trwające miesiąc obchody miały nie tylko walor edukacyjny i promocyjny dla miasta, ale też były ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości i dumy z miejsca, w którym żyjemy. Stanowiły też okazję, by ostatecznie rozprawić się ze stereotypem „radomskiego warchoła” i pokazać, że w naszym mieście, dzięki bohaterskiej postawie robotników rozpoczęła się europejska droga do wolności. Dlatego zachęcam wszystkich do głosowania w plebiscycie na nasze obchody – mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta.

Aby zagłosować na wybrane projekty, należy wejść na stronę: https://whr.muzhp.pl/zaglosuj.html. Głosowanie potrwa do niedzieli, 14 maja. Zagłosować należy na jedno wydarzenie z każdej z trzech kategorii.

Fot. UM Radom

Komentarze