Radomianin w Filharmonii KrakowskiejPrzemysław Zych radomianin, dyrygent, kompozytor, pedagog będzie dyrygował orkiestrą w Filharmonii Krakowskiej. W sobotę 3 lipca o godz. 18:00 rozpoczyna się festiwal Muzyka Polska OdNova. W koncercie inauguracyjnym dojdzie do światowej prapremiery.

W ramach swojej pracy doktorskiej na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina Przemysław Zych bada życie i twórczość wybitnego polskiego kompozytora, pianisty, dyrygenta Stanisława Wisłockiego.

W trakcie prac w archiwum artysty Przemysław Zych odkrył nieznany dotychczas utwór z 1945 roku Rapsodię Polską. Jest to nigdy nie publikowany i nie wykonywany koncert fortepianowy op. 14 Stanisława Wisłockiego. Dotychczas nikt nie wiedział o jego istnieniu. Odkrycie wywołało sensację w środowisku artystycznym.

Premiera dzieła odbędzie się po 76 latach podczas koncertu w Filharmonii Krakowskiej. Jako solista wystąpi Michał Drewnowski. Ponadto usłyszymy Suitę Polską i Koncert fortepianowy z roku 1948 w wykonaniu pianisty Piotra Sałajczyka, które poprowadzi dyrygent Sebastian Perłowski. Natomiast premierową Rapsodię Polską oraz Balladę symfoniczną usłyszymy pod batutą Przemysława Zycha.

Wydarzenie zbiega się w czasie z 100 rocznicą urodzin Stanisława Wisłockiego, która przypada na 7 lipca. Artysta był cenionym dyrygentem i animatorem życia muzycznego. Dyrygował orkiestrami na całym świecie. Był bardzo wymagający wobec swoich dzieł. Jednak brak czasu sprawił, że wycofał się z komponowania.
Przemysławowi Zychowi zaufali spadkobiercy Wisłockiego i udostępnili prywatne archiwum. Odnaleziona partytura była dotychczas uważana za znane dzieło z 1948 roku, dopiero Zych odkrył, że to zupełnie inna kompozycja.

Organizacja koncertu jest możliwa dzięki przychylności Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca do którego swój projekt złożyło Radomskie Towarzystwo Muzyczne.

Wniosek uzyskał dofinansowanie w ramach programu „Muzyczny ślad” Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który ma na celu przywracanie ważnych kart polskiej kultury muzycznej.

Cały koncert będzie transmitowany w Internecie, a następnie umieszczony w publicznej domenie.

Przemysław Zych to również nasz redakcyjny kolega. Jest autorem programu Klasyczny Wieczór Radia Radom, na który zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 22:00.

Komentarze