Mając na względnie organizację pożytku publicznego, której my – radomianie możemy przekazać 1% podatku dochodowego, bierzemy pod lupę harcerzy w Radomiu. Jak się okazuje, w naszym skomputeryzowanym świecie ZHP nadal działa prężnie, idąc ramię w ramię z duchem czasu
Pieniądze z 1 % podatku dochodowego, które trafiają do radomskich harcerzy, przekazywane są na realizację celów statutowych oraz misji ZHP, mówił Komendant Hufca harcmistrz Bartosz Bednarczyk. Ta misja Związku Harcerstwa Polskiego to wychowywanie młodego człowieka i wspieranie go we wszechstronnym rozwoju, oraz kształtowanie jego osobowości przez stawianie wyzwań. Działalność ZHP opiera się również na stopniach i sprawnościach zdobywanych indywidualnie przez harcerzy. Wiąże się to z pokonywaniem własnych lęków, przesuwaniem granic i mobilizowaniem się do wytężonej pracy.
Radomscy harcerze to silna grupa, licząca na dzień dzisiejszy blisko 450 osób, opisywał Bartosz Bednarczyk. Najmłodsi członkowie ZHP to zuchy, czyli dzieci uczące się w klasach 1-3, następnie harcerze z klas 4-6 szkoły podstawowej, harcerze starsi uczęszczający do gimnazjum i wędrownicy, czyli licealiści oraz osoby do 21 roku życia. Harcerze powyżej tego roku to tak zwana starszyzna lub instruktorzy. Najstarsi harcerze liczą tyle samo lat, co samo ZHP w Radomiu, czyli ponad 10 dekad.
Przez stulecie Związek Harcerstwa Polskiego w Radomiu ewoluował. Jak podkreślał Bartosz Bednarczyk, organizacja na przestrzeni lat się zmieniła, ponieważ dostosowała się do realiów i specyfiki dzisiejszego świata. Jest to niezbędne, by móc wychowywać kolejne pokolenia, stawiając na przystosowanie młodzieży do życia w teraźniejszości. Stąd odchodzi się od stereotypu harcerza jedynie biegającego po lesie z plecakiem. Instruktorzy nadal jednak dbają o tradycje i przekazywanie wartości, które są dla harcerstwa od początku tożsame. Zmienia się jedynie program, który starszyzna dostosowuje do aktualnych czasów, tłumaczył Bartosz Bednarczyk.
Związek Harcerstwa Polskiego ma wzrost liczebny. To znaczy, że odpowiadamy na potrzeby osób młodych. Z drugiej strony ZHP rozwija się i zmienia. Tradycyjnie jeździmy na rajdy, obozy, zimowiska, żeglujemy. Harcerstwo naprawdę daje dużo możliwości. Ważne jest jednak to, żeby harcerstwo umieć łączyć z życiem codziennym. Ważne jest, by iść z duchem czasu.
Przekazując 1% podatku dochodowego radomskim harcerzom (Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego – Hufiec Radom-Miasto im. St. Wernera Hufiec) możemy wesprzeć cały hufiec lub konkretną drużynę. Wypełniająć formularz PIT należy: w polu “Numer KRS” wpisać: “0000291419”, wypełnić pole “Wnioskowana kwota”, w polu “Cel szczegółowy 1%” wpisać “Hufiec Radom-Miasto”. Aby przekazać 1% podatku na rzecz konkretnej drużyny należy dodać jej symbol w polu „Cel szczegółowy 1%” (np. „Hufiec ZHP Radom-Miasto 1 RDH”).