Radomska Inicjatywa Oberkowa doceniona – rozmowa z Czesławem Pióro



Czesław Pióro, pomysłodawca i założyciel Radomskiej Inicjatywy Oberkowej, otrzymał Nagrodę Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej za Społeczne Działania Twórcze. Komisja konkursowa zauważyła i doceniła „wykorzystanie kultury ludowej do zmiany wizerunku współczesnego Radomia i radomszczyzny”.

Kilka dni temu odebrałeś Nagrodę MPEK za Społeczne Działania Twórcze. Uzasadniając decyzję komisji konkursowej, w jaki sposób Radomska Inicjatywa Oberkowa zmienia wizerunek naszego miasta?

Radomska Inicjatywa Oberkowa zmienia wizerunek naszego miasta poprzez działania, które popularyzują tradycje ludowe, głównie muzyczne, radomszczyzny. Chcemy, by ludzie mieli żywy kontakt z dawnymi tradycjami, dlatego organizujemy koncerty, potańcówki, warsztaty, akcje uliczne, spotkania z filmem, książką czy wystawy zdjęć. Stawiamy na popularyzację poprzez zaproszenie do czynnego udziału w kulturze ludowej.

Robert Czesław Pióro

Jesteś założycielem i pomysłodawcą Radomskiej Inicjatywy Oberkowej. Skąd zainteresowanie u młodego mężczyzny polskim tańcem ludowym, który dawno temu odszedł do lamusa?

Od dziecka obcowałem z kulturą ludową, ponieważ wychowywałem się obok skansenu. Momentem przełomowym okazały się zajęcia w szkole średniej, które poprowadzili sympatycy folkloru. Wtedy zainteresowaniem się kulturą ludową i zacząłem poznawać jej popularyzatorów oraz jeździć na potańcówki. Moje zainteresowanie pogłębiły antyglobalistyczne refleksje na temat otaczającego nas świata.

Mało kto wie, że oberek był bardzo popularny w Polsce, a szczególnie na Ziemi Radomskiej.

Oberek to typowy polski taniec, również muzyka charakterystyczna dla naszego regionu. W pełnym wymiarze oberek to muzyka grana przez kapele i tańczona przez pary, poniekąd rytualnie wokół słońca. Tu warto podkreślić społeczny wymiar takich potańcówek. Spotkania z folkową muzyką niosą większy ładunek wspólnotowości w przeciwieństwie do współczesności, która nas atomizuje. Ponadto oberkowe inicjatywy są międzypokoleniowe i integracyjne. Rozpiętość wiekowa uczestników naszych imprez jest szeroka; są i studenci oraz emeryci i wszyscy razem się bawią.

Radomska Inicjatywa Oberkowa działa od 2014 roku. Czy przez te 4 lata dużo się zmieniło?

Zmieniło się, chociaż nie tak dużo jakbym chciał. Nieustannie działamy, a te działania są coraz bardziej rozpoznawalne, wchodzimy również w interakcje z radomskimi podmiotami z sukcesem dla obu stron. Ludzie coraz bardziej zaczynają się interesować naszą pracą.

Kończy się rok 2018, jakie plany na kolejne miesiące ma Radomska Inicjatywa Oberkowa?

Chcemy podjąć szereg działań, w które jesteśmy zaangażowani w Radomiu i okolicznych wsiach. Są to potańcówki, warsztaty, działania animacyjne czy organizacja festiwalu. W najbliższym czasie chciałbym również zorganizować spotkania śpiewacze dedykowane lokalnym pastorałkom ze śpiewaczkami z naszego regionu. Serdecznie zapraszam do udziału w naszych wydarzeniach oraz do odwiedzania facebookowej strony Radomskiej Inicjatywy Oberkowej.

fot. facebook.com

Komentarze



CLOSE
CLOSE