Ponad 70 odtwórców historycznych rycerzy i bractw kurkowych z Polski, wśród nich radomianin – Mikołaj Makowski – Kuźnia Borzywoj, wzięło udział w drugiej edycji Festiwalu Batorego mającym na celu uczczenie rocznicy urodzin jednego z największych władców Polski. Festiwal odbył się w Simleu Silvaniei, w Siedmiogrodzie, w Rumunii.
Po drodze do Siedmiogrodu polscy rekonstruktorzy zawitali do Budapesztu. Poza zwiedzaniem centrum Pesztu i wzgórza zamkowego w Budzie, gdzie odbył się przemarsz, złożyli kwiaty na Placu Bohaterów pod pomnikiem Tysiąclecia, pod pomnikiem Generała Józefa Bema i na grobach Polaków poległych w czasie II wojny światowej na Węgrzech. Uczcili także pomordowanych w powstaniu 1956 roku.
Po przybyciu do Simleu Silvaniei do polskich odtwórców, dołączyła grupa rumuńskich i węgierskich rycerzy, spośród których znaczna część na potrzeby pokazów i walk wcieliła się w Turków.
Z Polski przywieziono również konie do walk i pokazów. Odtwórcy rozbili na rodowym zamku Batorych obozowisko historyczne, wokół którego toczyło się życie, jak sprzed wieków. Przyciągało ono tłumy widzów.
-Na zamku, w którym Stefan Batory przyszedł na świat, odbyły się dwie bitwy z Turkami, jak również zawody kawaleryjskie i liczne pokazy. Niestety zakaz używania czarnego prochu w Rumunii stanowił spore ograniczenie dla widowiska – wyjaśnia Borzywoj, Mikołaj Makowski.
Tegoroczna druga edycja Festiwalu Batorego, okazała się dużo większym wydarzeniem, niż przed rokiem. Uczestniczyło w niej około 150 rycerzy z kilku krajów, a ranga imprezy bardzo urosła. Był to czas świętowania, ale i wielu doniosłych chwil i wzruszeń.
Warto zaznaczyć, że Simleu Silvaniei to niewielkie, urokliwe miasto, związane nie tylko ze Stefanem Batorym. W 1848 roku, to właśnie tu generał Józef Bem objął dowództwo nad siłami powstańczymi, w których walczyły tysiące Polaków. Od tego zaczęła się cała seria ponad trzydziestu wielkich zwycięstw w powstaniu 1848/1849.
-Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości w Simleu stanie pomnik generała Józefa Bema, na co zgodę wyraziły lokalne władze. Byłoby wspaniale, gdyby cel ten udało się zrealizować już za rok, by w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości postać generała została uhonorowana w tym wyjątkowym miejscu – tłumaczy Mikołaj Makowski.
Królowi Batoremu poświęcone było także inne duże wydarzenie, w którym obok innych odtwórców wziął udział Borzywoj, a także Radomskie Bractwo Strzelców Kurkowych. Były to „Dni Stefana Batorego” w Grodnie na Białorusi.
Pomysłodawcą oraz współorganizatorem Festiwalu Batorego w Siedmiogrodzie oraz Dni Stefana Batorego w Grodnie jest Bartosz Siedlar z Fundacji HUSSAR.
Mikołaj Makowski – Kuźnia Borzywoj
Z Mikołajem Makowskim mieliśmy okazję poznać się kilka miesięcy temu, kiedy to wraz z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, organizował Dzień Rekonstrukcji Historycznej. Od tego czasu wiele się wydarzyło. Borzywoj wziął udział w wielu imprezach rekonstrukcji historycznej, nadal pracuje nad replikami zabytków. Jak również wraz z muzeum przygotowuje drugi radomski Dzień Rekonstrukcji Historycznej.
Fot. Beata Jawor-Makowska