RADOMSKIE PES? YES!

„Radomskie PES? YES!” – to tytuł projektu realizowanego przez Fundację Radomskie oraz Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej

Tytuł wyjaśnia ideę oraz cele projektu. Rozszyfrujmy więc poszczególne jego elementy. „Radomskie” – ponieważ beneficjenci projektu mieszkają oraz działają na terenie subregionu radomskiego, który obejmuje miasto Radom oraz powiaty: radomski, zwoleński, kozienicki, lipski, szydłowiecki, przysuski i białobrzeski.
„PES” – to skrót od Podmiotów Ekonomii Społecznej. Do worka o tej nazwie wrzucamy organizacje pozarządowe takie jak: fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, koła gospodyń wiejskich, zakłady pracy chronionej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej i tym podobne jednostki.

?”- dalej w tytule pojawia się znak zapytania. Świadczy on o pewnych wątpliwościach. Wątpliwości rodzą się wtedy gdy sytuacja nie jest pewna i do końca określona. I tak właśnie jest z PES-ami. W subregionie radomskim mamy ich kilkaset, z czego aktywnie działa mniej więcej jedna trzecia. Dlaczego? Ponieważ wiele z tych podmiotów – kolokwialnie mówiąc – umiera śmiercią naturalną lub wegetuje czekając na lepsze czasy. Powstawały na ogół w wyniku zaangażowania społeczników, którzy zauważyli w swoim środowisku jakąś niezaspokojoną potrzebę. Zaczęli więc sami działać. Po pewnym czasie okazywało się, że trzeba tę działalność w jakiś sposób umocować prawnie, sformalizować.

Stworzyli więc spółdzielnię/fundację/stowarzyszenie lub inny PES. Pomimo łatwiejszego funkcjonowania, dochodziło wiele innych spraw związanych z ZUS, Urzędem Skarbowym, podatkami, przepisami, księgowymi zdobywaniem funduszy i tak dalej. Nie każdy lider był przygotowany na takie wyzwania. Wypalenie, brak fachowej pomocy, samotność. To co było odruchem serca, chęcią niesienia pomocy, stało się w niektórych przypadkach zbyt dużym ciężarem. Pojedynczo trudno jest funkcjonować. Wiele społecznie potrzebnych działań można by uratować gdyby podmioty miały pomoc innych podobnych jednostek. Do tego potrzebne są spotkania i rozmowy oraz dzielenie się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Często brakuje takiej płaszczyzny porozumienia i współpracy między PES-ami. Postanowiliśmy temu zaradzić – stworzyć zaczątek współdziałania tych podmiotów. Dlatego od miesiąca organizujemy w poszczególnych powiatach spotkania sieciujące.Wysyłamy dziesiątki maili i wykonujemy dziesiątki telefonów aby zaprosić lokalne PES-y na spotkania. Gdy liderzy tych podmiotów siadają przy wspólnym stole tworzą się między nimi połączenia i wspólne inicjatyw. Na dalszym etapie projekt przewiduje dla nich kolejne spotkania, debaty i pomoc ekspertów.

YES”- czyli TAK. Nie bez powodu użyliśmy słowa w języku angielskim. Projekt Fundacji Radomskie jest finansowany przez środki zagraniczne pochodzące z funduszy norweskich za którymi stoją Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia. Sam projekt jest częścią Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. YES – wyraża przekonanie, że dzięki temu projektowi uda nam się zaktywizować lokalne organizacje pozarządowe.

!” – wykrzyknik na końcu naszego tytułu to dopełnienie odpowiedzi na pytanie o radomskie PES-y. Razem będą silniejsze, bardziej rozpoznawalne w środowisku i będą mogły więcej zrobić dla lokalnej społeczności.

Fot. Gmina Szydłowiec

Komentarze