„Ślad” – wykład i promocja książki



Trwają XI Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. We wtorek, 14 maja, „Resursa Obywatelska” zaprasza na dwa wydarzenia: wykład Filipa Główki „Radom w dobie Holocaustu oczami holenderskiego Żyda Julesa Schelvisa” oraz „Retrospotkanie 17” połączone z promocją książki Marcina Kępy „Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu”.

O godz. 12: „Radom w dobie Holocaustu oczami holenderskiego Żyda Julesa Schelvisa” – wykład ucznia VI LO im. J. Kochanowskiego Filipa Główki (Resursa, Sala Kameralna).

Filip Główka

To historia jak z filmu, Niemcy do radomskiego getta przywieźli drukarzy, którzy wcześniej trafili do obozów koncentracyjnych. W tym Schelvisa. Chcieli ich umiejętności wykorzystać do fałszowania dolarów.

O godz. 18 „Retrospotkanie 17” – promocja książki Marcina Kępy „Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu”.

Spotkanie z autorem (prowadzenie: prof. Krzysztof Ćwikliński) i prezentacja fotografii o tematyce żydowskiej z portalu Radom.Retrospekcja (Resursa, Sala Kameralna).

Narratorem opowiadań jest Mikołaj, człowiek już niemłody, radomianin (pewnie z dziada pradziada) zafascynowany historią swojego miasta, pasjonat tajemnic, poszukiwacz skarbów, które dla innych są bez wartości i znaczenia, tłumacz martwego języka, detektyw ludzkich losów, dawno zamkniętych i dopełnionych, lecz wciąż nieznanych, przewodnik po zarośniętych ścieżkach przeszłości, bohaterami zaś Salek Finkelsztajn, radomski Żyd ocalały z Zagłady i osiadły w Stanach Zjednoczonych, i jego polska, dużo odeń młodsza żona Anna, nazywana Aśką, która po śmierci męża pielęgnuje pamięć o nim i jego rodzinnym mieście.

„Teksty radomskiego prozaika Marcina Kępy, jakkolwiek fabularyzowane i jakkolwiek trudno określić, w jakich proporcjach rozkładają się w nich artystyczne zmyślenie i materialna prawda, mają rangę dokumentu, stwarzają pewność, że tak było, a jeśli nawet nie, to tak właśnie mogło być. I każda historia rodzi z kolei nową historię, i każda z nich zaczyna żyć na nowo swoim nowym życiem, nowej treści nabierają zatarte, ledwie widoczne napisy” – fragment posłowia Krzysztofa Ćwiklińskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny.

Patronat nad „Śladem” sprawuje Prezydent Radomia Radosław Witkowski. Wydarzenie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i dobywa się w ramach projektu „Radom stolicą kulturalną Mazowsza”.

Komentarze