Światowy Dzień Turystyki w Radomiu



Dziś obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. W tym roku w jego obchody po raz pierwszy włączyło miasto. To święto ma zainspirować mieszkańców do odkrywania uroków Radomia. W programie imprezy znalazły się warsztaty survivalu czy zwiedzanie Muzeum Rzemiosła

Światowy Dzień Turystyki przypadający na 27 września, został ustanowiony w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji radomski przewodnik PTTK, Krzysztof Ninard organizuje werbalną wycieczkę po Radomiu, opowiadając o jego mocnych i słabych stronach.

Czarujący deptak

– Radom jest szalenie interesującym ośrodkiem turystycznym, chociaż wciąż niedocenionym zarówno przez turystów, jak i samych mieszkańców. Mamy do zaoferowania bardzo dużo, wystarczy przejść się ulicą Żeromskiego. Nasz deptak nie ustępuje swoją urodą słynnym deptakom takim jak Krakowskie Przedmieście w Warszawie, Lublinie czy ulica Sienkiewicza w Kielcach. Mimo wszystko nie powinniśmy porównywać Radomia do większych miast, bo w takim zestawieniu zazwyczaj wypadamy blado. Jeśli chcemy dostrzec walory Radomia, porównajmy go z miejscem o podobnej wielkości takim jak Opole czy Olsztyn – mówił przewodnik Krzysztof Ninard, pracownik Centrum Informacji Turystycznej przy MOSiR Radom.

Zaskakujące miasto znad Mlecznej

– Przeciętny Polak kojarzy Radom jako niewielkie, prowincjonalne miasto stąd zaskoczenie turystów, którzy przyjeżdżają do nas po raz pierwszy. Największą niespodzianką jest liczba ludności i fakt, że Radom ma ponad 200 tys. mieszkańców, tym samym zajmując 14 miejsce na liście największych miast w Polsce. Kolejnym zaskoczeniem jest koloryt Radomia. Turystom nasze miasto jawi się jako miejsce strajku z 1976 roku, nadal szare i mało atrakcyjne. Ogromnym zdziwieniem jest, gdy wyjdą na Plac Konstytucji 3 Maja czy ulicę Żeromskiego. To my, radomianie popełniamy błąd, ponieważ nie umiemy naszego miasta wypromować. Myślę, że gdyby taki obiekt jak Zespół klasztorny oo. Bernardynów znajdował się np. w Lublinie, wokół niego byłby już wianuszek turystów.

Wycieczka po Radomiu

– Spacer po Radomiu proponuję zacząć od Starego Ogrodu. To najstarszy, pięknie zrewitalizowany park w naszym mieście, który został założony w pierwszej połowie XIX wieku. Stamtąd możemy przejść na Piotrówkę, by ruszyć historycznym szlakiem przez nasze miasto, koło kościoła św. Wacława, docierając do murów obronnych. Ich fragment z czasów Kazimierza Wielkiego zachował się przy ul. Wałowej. Mury robią duże wrażenie szczególnie na turystach, bo są oryginalne (wykonane z cegły i kamienia). Kolejnym przystankiem powinien być rynek, a następnie ulicą Rwańską obok kościoła farnego proponuję dotrzeć deptakiem do dwóch stoliczków: Gombrowicza i prof. Leszka Kołakowskiego (więcej na temat wspomnianego Stolika Gombrowicza znajdziesz tutaj). Wcześniej jednak warto zajrzeć do kamienicy, w której dawniej mieściła się apteka „Pod białym orłem”. To budynek vis a vis głównego wejścia na teren klasztoru oo. Bernardynów. W środku kamienicy na suficie znajduje się gigantycznych rozmiarów malowidło białego orła, symbolu polskości – dodał Krzysztof Ninard

Radomskie obchody Światowego Dnia Turystyki odbędą się w dniach 27-28 września.

Program wydarzenia:

Piątek, 27.09 (organizator: PTTK Łucznik Radom)

11:00 Marsz na orientację na podstawie ortofotomapy (zdjęcia lotniczego)

Uczestnicy przy pomocy mapy opracowanej na podstawie zdjęcia lotniczego muszą dotrzeć we wskazane miejsca, które zostaną wcześniej oznakowane specjalnymi lampionami. Start i meta przy fontannach na skrzyżowaniu ulic Focha/Żeromskiego.

11:00 Quest o miniaturach przemysłowych Radomia

Uczestnicy rozwiązując zagadki dotrą do miniaturowych rzeźb na terenie miasta. Start i meta przy fontannach na skrzyżowaniu ulic Focha/ Żeromskiego.

13:30-20:00 Zwiedzanie Muzeum Rzemiosła

Na wystawie w muzeum przy Placu Konstytucji 3 będzie można zobaczyć m.in maszyny wulkanizatorów napędzane parą wodną.

17:00 Wycieczka autokarowa „Radom znany i nieznany”

Trasa przejazdu: Start: ul. Focha, przy fontannach, Niedziałkowskiego przy UM, Słowackiego, ul. 25 Czerwca, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Plac Konstytucji 3 Maja – Muzeum Rzemiosł, Piłsudskiego, Traugutta, Narutowicza, Rondo Stefana Kisielewskiego, Limanowskiego, Piotrówka, Przechodnia, kościół św. Wacława, Limanowskiego, Dębowa, Maratońska, ul. 1905 r., Zakłady Metalowe (ulice wewnętrzne, koło pomników Biznesowa i Przemysłowa), Fabryka Broni, Poniatowskiego, dworzec PKP, Traugutta, Tochtermana, Podwalna, Wałowa, Plac Kazimierza, Malczewskiego, Wernera, Dzielnica Kaptur, dzielnica Zamłynie, ul. Zielona, Las Kapturski – ognisko i przejście do symbolicznego kamienia /miejsca śmierci Stanisława Wernera (ok. 60 min), Rondo Narodowych Sił Zbrojnych, Warszawska, ul. Malczewskiego, ul. Kelles-Krauza, Plac Jagielloński, koniec na Focha przy fontannach.

19:00 Wieczór z piosenką turystyczną

Od godziny 19.00 miasto zaprasza miłośników muzyki pod fontanny na Żeromskiego i prosi zabranie instrumentów. Każdy będzie mógł zaśpiewać i zagrać swoją ulubioną piosenkę.

Sobota, 28.09

15:00-21:00 Dzień otwarty w Ratuszu – tutaj dowiesz się więcej na ten temat

18:00 Przeżyj (TO) w Radomiu: Noc w lesie, start: Las Kapturski, (organizator: Stowarzyszenie Droga Mleczna)

Spotkanie z survivalowcem, który pokaże jak w praktyce można poradzić sobie w lesie mając przysłowiowy sznurek i latarkę. W trakcie warsztatów w terenie uczestnicy dowiedzą się m.in. jak rozpalić ogień, wybudować szałas, zdobyć pożywienie lub znaleźć odpowiedni kierunek. Następnie stworzone z uczestników wydarzenia zespoły wezmą udział w grze terenowej, która polega na wykonaniu kilku zadań przy wykorzystaniu umiejętności nabytych w poprzedniej, warsztatowej części. Wydarzenie uwieńczy ognisko podczas, którego ogłoszone zostaną wyniki gry terenowej oraz wręczone nagrody i pamiątkowe medale. Impreza zakończy się około północy. O godzinie 23:00 dostępny będzie bezpłatny autobus, który odwiezie chętnych uczestników wydarzenia w okolice dworca.

Komentarze



CLOSE
CLOSE