Stanisława Wroncka – NiepokornaStanisława Wroncka będzie bohaterką najnowszego filmu dokumentalnego przygotowanego przez Resursę Obywatelską

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zaprasza na premierę on – line filmu dokumentalnego w reż. Elwiry Dzikowskiej pt. „Niepokorna. Wspomnienie o Stanisławie Wronckiej (1866-1947)”.

Dokument zrealizowany przez Studio Filmowe Resursy przybliża sylwetkę i losy wybitnej osobowości, kobiety niezłomnej, działaczki politycznej, oświatowej i społecznej, koordynatorki tajnego nauczania w Radomiu podczas I wojny światowej.

Stanisława Wroncka była wieloletnią dyrektorką i założycielką Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego w Radomiu, radną pierwszej kadencji odrodzonego po odzyskaniu niepodległości samorządu, osobą zaangażowaną w sprawy walki o prawa kobiet.

Za swoje wybitne zasługi w dziedzinie oświaty oraz działalności społecznej, w roku 1923 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O bohaterce opowiadają m.in. Renata Metzger – historyk i regionalista, prof. Piotr Tusiński – specjalista w dziedzinie historii samorządu terytorialnego w Europie i Polsce oraz dr Adam Duszyk – historyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Premiera on-line odbędzie się w piątek, 29 stycznia o godz. 18. Film dostępny będzie na kanale YouTube Resursy Obywatelskiej.

Komentarze