Tłumy na wernisażu wystawy w „Malczewskim”

Muzeum im. Jacka Malczewskiego przeszło wczorajszym wieczorem prawdziwe oblężenie, podczas otwarcia wystawy „KOBIETA – współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej”

Po 139 latach muzeum „Malczewskiego” zrealizowało marzenie Anny Bilińskiej pierwszej polskiej artystki. Małgorzacie Ziewieckiej, kurator wystawy udało się ściągnąć artystów z całej Polski i zagranicy. Wielu radomian  ustawiło się w długą kolejkę przed budynkiem muzeum, by wejść do środka i obejrzeć wystawę. Eskpozycja składa się niemal z 40 dzieł wykonanych przez 26 osób – 8 kobiet i 18 mężczyzn. Artyści zaprezentowali malarstwo, projekty modowe oraz rzeźbę.

„Termin otwarcia wystawy to poniekąd przeznaczenie, ponieważ dokładnie 4 lutego 1883 roku w swoim dzienniku Anna Bilińska napisała o swoim marzeniu” Artystkę cytowała Małgorzata Ziewiecka, kuratorka wystawy:

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2022/01/strona-1.mp3?_=1

 

„KOBIETA – współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej”. To efekt współpracy muzeum im. Jacka Malczewskiego i kurator Małgorzaty Ziewieckiej. To ich drugie wspólne przedsięwzięcie.

Ekspozycja prezentowana w dwóch salach jest bardzo interesująca ze względu na szczególną aranżację. Kompozycja obrazów jest nieprzypadkowa. W jednej były prace namalowane przez artystki, a w drugiej przez artystów. Ilona Purian Ferdjani- kierownik Działu Naukowo-Oświatowego w Malczewskim, przyznała, że kiedy zobaczyła obrazy artystów podczas przygotowywań, a później  brała udział w procesie twórczym planowania kompozycji , obrazy, poniekąd same się układały w kompozycyjną całość. Wyodrębniając spojrzenie kobiece i męskie, oraz  różnorodność interpretacji cytatu poprzez artystów.

Radomianie pojawili się tłumnie na wernisażu. Była możliwość porozmawiania osobiście z większością artystów nad interpretacją ich dzieł. Ciepła i otwarta atmosfera, rozmowy pokoleniowe, które towarzyszyły wernisażowi wypełniły gmach budynku Malczewskiego. Czas na chwilę się zatrzymał, a organizatorom przedsięwzięcia udało się spełnić marzenie Anny Bilińskiej, które zawarła w swoim dzienniku 139 lat temu. Dobry odbiór wystawy, ogromne zainteresowanie i poruszenie sztuką wśród różnorodnych obiorców, pokazało, że ludzie jej potrzebują. Dyrektor muzeum im . Jacka Malczewskiego Leszek Ruszczyk, mówi co stoi za sukcesem otwarcia wystawy:

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2022/02/leszek-Rusczyk.mp3?_=2

 

Wśród dwudziestu sześciu twórców znalazła się trójka artystów, związanych z Radomiem. Edyta Jaworska-Kowalska, Jakub Dominik Strzelecki, czy Dariusz Jędrasiewicz.

-Przyznam zawsze w trakcie, kiedy maluje w głowie układają mi się pewnego rodzaju opowieści.(…) Kobieta, którą przedstawiłem w swojej pracy, chciałem żeby miała coś w sobie z pierwotnego piękna. – powiedział Jakub Dominik Strzelecki:

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2022/02/Jakub-Strzelecki.mp3?_=3

 

Zapytaliśmy Marzen Machaj artystkę, która była jedną z autorek wystawianych obrazów o to, jaki pierwiastek kobiecości starała się uchwycić w swoich pracach i jakie poruszyła w niej aspekty. Mówi Marzena Machaj:

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2022/02/marzena-machaj.mp3?_=4

 

Na wystawie swoje prace zaprezentowali następujący  artyści: Katarzyna Adamiak-Jaśnikowska, Paweł Adamowski, Karol Bąk, Iwo Birkenmajer, Katarzyna Bułka-Matłacz, Arkadiusz Dzielawski, Piotr Horodyński, Anna Jagodová, Jarosław Jaśnikowski, Edyta Jaworska-Kowalska, Dariusz Jędrasiewicz, Tomasz Alen Kopera, Jarosław Kukowski, Marzena Machaj, Dariusz Miliński, Graszka Paulska, Daniel Pielucha, Marta Julia Piórko, Jan Powałka, Krzysztof Powałka, Michał Powałka, Zbigniew Seweryn, Mira Skoczek-Wojnicka, Sylwester Stabryła, Jakub Dominik Strzelecki, Krzysztof Wiśniewski.

 

Wystawa czynna będzie do końca czerwca.

 

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1854–1893) to pierwsza polska artystka która w XIX wieku sięgnęła po akademickie wykształcenie, oraz osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Także dziś obrazy i fascynujące losy malarki wzbudzają duże zainteresowanie publiczności, a wiele dzieł Bilińskiej trafiło do kanonu polskiej sztuki.

 

 

foto: Marta Dudzińska

Komentarze