„Trzy razy przez lewe ramię” – nowa wystawa w „Malczewskim

Chatka szeptuchy z wyposażeniem czy talizmany odstraszające złe mocy – to eksponaty tworzące nową wystawę pn. „Trzy razy przez lewe ramię”. Ekspozycja zostanie otwarta w niedzielę w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W dzień otwarcia wystawy dwukrotnie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, a uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć czegoś o swojej przyszłości u cygańskiej wróżki

Czego się boimy? W co wierzymy świadomie lub podświadomie. Czy przesądy tkwiące w naszej świadomości są jeszcze aktualne. Wystawa „Trzy razy przez lewe ramię” pokazuje najpopularniejsze przesądy: ich etymologię, źródła. Czarny kot, pohukiwanie puszczyka, rozbite lustro, wysypana sól – to wszystko tkwi w naszej podświadomości, wyzwala instynktowny niepokój, odruch odpukiwania w niemalowane drewno, splunięcie trzy razy przez lewe ramię.

Mimo tego, ze wydaje się nam, że twardo stąpamy po ziemi, patrzymy na świat racjonalnie, wiara w przesądy w Polsce i na świecie jest wciąż żywa. Ciągle niektóre zwierzęta, przypadki losowe a nawet postacie odbierane są jako przynoszące szczęście lub pozwalające uniknąć pecha. Wciąż jeszcze chodzi się po wróżby do Cyganki, szuka cudownych leków u zielarki, czy porady u wróżki. W przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wiara w nie wypływa ze stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji, to często pozostałości dawnego systemu wierzeń. Wystawa podzielona na dwie części – strefę zabobonów negatywnych i strefę wierzeń przynoszących szczęście, jasną i ciemną.

Na wystawie zostaną pokazane: chatka szeptuchy, sabat czarownic na Łysej Górze, leśne duszki, rusałki, południce, czarne koty, pechowe liczby. Na ekspozycji pojawią się zioła – ważne wademekum na choroby i uroki, zwierzęta przynoszące szczęście i pecha, kamienie szlachetne i półszlachetne, talie kart do wróżenia, dom z ważnymi miejscami: progiem i stołem, dobre i złe znaki i omeny. Wystawa pokazuje przesądy w nieco żartobliwym ujęciu i ma za zadanie uświadomienie zwiedzającemu, że często nie ma się czego bać, gdy się zrozumie sposób myślenia i podstawy wiary i bytu naszych przodków.

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty „Ptaki szczęścia” – ptaszki wykonywane z juty, które mogą zapewnić pomyślność i dobrobyt.

Otwarcie wystawy „Trzy razy przez lewe ramię” odbędzie się 8 września. Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się: o godz. 12 i 15, a warsztaty o 13 i 16.

 

Komentarze