W niedzielę, 6 sierpnia w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach odbędzie się impreza z okazji Dnia Pszczół.
Wielki Dzień Pszczół w całej Polsce obchodzony jest 8 sierpnia. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2013 roku. W tym roku do akcji przyłączyło się ponad 50 placówek z całej Polski – ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych.
W Marculach impreza odbędzie się dwa dni wcześniej. Organizatorzy chcą, by przyjechało jak najwięcej osób. Impreza jest skierowana dla całych rodzin.
Pszczoły odgrywają dużą rolę w świecie przyrody. Są jednym z najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych. Dzięki ich obecności w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców. Pszczołom zawdzięczamy także miód i inne produkty, takie jak propolis, które mają cenne właściwości lecznicze.
– W trakcie imprezy będzie można zobaczyć jak się robi barcie, jak wygląda ul i praca pszczół. Będą też stoiska z miodem i wyrobami z niego zrobionymi. Będą również gry i zabawy – wylicza Hubert Ogar, specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Marcule.
Leśnicy odkryją Odkryjemy przed uczestnikami imprezy bogactwo produktów, które zawdzięczamy ciężkiej pracy pszczołowatych. Opowiedzą również o niezastąpionej roli, jaką te pożyteczne owady pełnią dla człowieka oraz środowiska.
Po marculskim Arboretum przejdą pszczele wycieczki. W trakcie spaceru po ogrodzie będzie można zapoznać się z różnymi owadami pszczołowatymi występującymi wokół nas oraz różnymi gatunkami kwiatów i roślin przyjaznych pszczołom.
Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp. Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule. Początek o godz. 13. Impreza potrwa do godz. 18.
Wśród atrakcji podczas Wielkiego Dnia Pszczół w Marculach będą:
- gry i zabawy terenowe na terenie Arboretum;
- budowa domków dla pszczół;
- spotkania z pszczelarzami;
- prezentacja sprzętu pszczelarskiego;
- prezentacja filmu „Łowcy Miodu”;
- degustacja miodów;
- prezentacja rękodzieła ludowego związana z pszczelarstwem;
- prezentacja dziania barci;
- zwiedzanie wystawy „Bartnictwo w Puszczy Iłżeckiej”.
Na imprezę wstęp wolny.