Negatywna opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla radomskiego kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym, może mieć wpływ na wszystkie kierunki medyczne w kraju
Chodzi o akredytacje, jakie wydaje dla polskich kierunków medycznych Departament Edukacji USA. Amerykańska akredytacja pozwala na nostryfikację, praktycznie na całym świecie, polskich dyplomów z uczelni medycznych.
– Nikt nie będzie narażał stosunków z Amerykanami przez jedną uczelnię – powiedziała w Mocnej Rozmowie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Anna Kwiecień.
Jeśli choć jedna uczelnia nie sprosta warunkom stawianym przez Amerykanów, akredytację stracą wszystkie uczelnie kształcące w dziedzinie medycyny.
Kolejne odświeżenie akredytacji przypada na jesień 2020 roku.
Amerykańska akredytacja – dlaczego taka ważna?
Dzięki niej studenci z USA mogą podejmować naukę na polskich uczelniach medycznych na zasadach podobnych do tych w Stanach Zjednoczonych.
Zakończenie nauki w Polsce umożliwia im przystąpienie do państwowego egzaminu lekarskiego w USA na takich samych zasadach jak osoby kończące studia medyczne w Stanach.
Na polskich uczelniach podległych ministrowi zdrowia, na zasadzie odpłatności, w 2018 roku kształciło się 639 obywateli amerykańskich, spośród blisko 7 tysięcy obcokrajowców ogółem.
Akredytacje amerykańskie polskie uczelnie otrzymują nieprzerwanie od 1997 roku.