Wyraźne zróżnicowanie Mazowsza według danych Eurostatu

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące PKB. W raporcie rysuje się jaskrawo różnicowanie Mazowsza– region stołeczny zajmuje 16. lokatę wśród wszystkich regionów UE, a mazowiecki regionalny plasuje się na 99 pozycji. – Najnowsze dane będą dla nas przyczynkiem do rozmów z Komisją Europejską, ale i z polskim rządem. Mamy kolejne mocne argumenty do naszych starań o włączenie mazowieckiego regionalnego do programu Polska Wschodnia – komentuje marszałek Adam Struzik. 

Z informacji Eurostatu wynika, że wśród polskich regionów jedynym, który mieści się w pierwszej dwudziestce najlepiej rozwijających się unijnych regionów jest warszawski stołeczny. Osiągnął on w 2017 r. 152 proc. średniej PKB (mierzonej w przeliczeniu na mieszkańca w standardzie siły nabywczej). W tym samym czasie region mazowiecki regionalny osiągnął 59 proc. średniej unijnej.

– Jestem bardzo zadowolony, że po raz pierwszy w komunikacie Eurostatu pokazane są dwa regiony statystyczne Mazowsza – warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny. Najnowsze dane będą dla nas przyczynkiem do rozmów z Komisją Europejską, ale i z polskim rządem. Eurostat potwierdził, że Mazowsze to region zróżnicowany i środki europejskie powinny być w odpowiedni sposób transferowane – potrzebne jest wsparcie na znacznie wyższym poziomie finansowym dla regionu słabiej rozwiniętego. Dodatkowo mamy kolejne mocne argumenty do naszych starań o włączenie mazowieckiego regionalnego do programu Polska Wschodnia – komentuje marszałek Adam Struzik.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2019/03/Eurostat.mp3?_=1

Całe administracyjne województwo mazowieckie przekroczyło 100 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. – To pokazuje, że potrzebny był podział statystyczny Mazowsza, by na potrzeby tworzenia nowego budżetu UE można było do każdej z części regionu kierować adekwatne wsparcie – dodaje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Informacja Eurostatu: https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/9618249/1-26022019-AP-EN.pdf/f765d183-c3d2-4e2f-9256-cc6665909c80

Komentarze