Ponad sto osobników, zagrożonego wyginięciem, żółwia błotnego występuje na terenie południowej części województwa mazowieckiego
Temat ten został poruszony podczas konferencji zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu oraz Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne reprezentowane przez prezesa Jacka Tabora:
W ochronie żółwia błotnego, tak jak w soczewce, skupiają się całe problemy współczesnej ochrony przyrody. Jest skrajnie zagrożonym ginącym gatunkiem, preferuje środowiska zarówno błotne wodne jak i sucholubne, w których składa jaja. Jest gatunkiem charyzmatycznym, niezwykle cennym, zagrożonym wyginięciem idzie ochrona generalnie siedlisk wodno-błotnych, tych obszarów mokradłowych, które odpowiadają chociażby za stabilizację klimatu, przeciwdziałają zmianom klimatycznym środowiska. Postanowiliśmy zorganizować taką konferencję aby w skali ogólnokrajowej spotkały się wszystkie środowiska naukowe, organizacje samorządowe, które zajmują się tą tematyką i problematyką ochrony żółwia błotnego by móc wymienić nasze doświadczenia. Muszę powiedzieć, że teren puszczy kozienickiej i okolice zwłaszcza Dolina Zwoleńki jest to jeden z głównych mateczników miejsc występowania w skali całego kraju i tak jak Białowieża możemy się pochwalić żubrem, występowaniem łosia.
Podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele środowisk naukowych, organizacji ochrony przyrody, samorządowców, a także wiceprezes zarządu spółki Enea Wytwarzanie, partnera wydarzenia, Jan Mazurkiewicz:
Mało kto sobie zdaje z tego sprawę, ale w okolicach elektrowni teraz żyją i funkcjonują niektóre gatunki, których byśmy się nie spodziewali, że w takim środowisku mogą żyć. My mamy takie wrażenie, jakbyśmy przez te lata, kiedy nie funkcjonowały tak znakomite sposoby techniczne oczyszczania powietrza, mieli coś do oddania przyrodzie i dlatego wspieramy wszystkie, ale to wszystkie inicjatywy, które mogą temu służyć. Współpracujemy przede wszystkim z gminą Przyłęk, bo tam są Siedliska żółwia błotnego. Mamy także znakomitą współpracę z wybitnymi osobistościami, którzy służą rzeczywistej i prawdziwej ochronie środowiska.
Konferencja pod tytułem „Ochrona żółwia błotnego w Polsce jako wspólne wyzwanie środowisk zajmujących się ochroną przyrody” trwa do 6 października. Naturalnie występujące gady w Polsce są objęte ochroną od 1935 roku.