Zrobią seniorom zakupy

Harcerze i żołnierze zwierają szyki, by wesprzeć seniorów – w Radomiu ruszyła akcja „Siła w pomocy”. Teraz osoby starsze, niepełnosprawne czy chore mogą poprosić wolontariuszy o wyręczenie w zakupach. To po to, by mieszkańcy najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem, nie musieli codziennie wychodzić z domu

Teraz nie muszą wychodzić z domu, by zrobić zakupy – radomscy seniorzy mogą już korzystać z pomocy wolontariuszy w ramach akcji „Siła w w pomocy”. To wspólna inicjatywa miasta, harcerzy i żołnierzy. W ramach nowej, społecznej akcji wolontariusze kupują artykuły spożywcze, środki chemiczne i leki, a zakupy przyniosą do domu. To po to – jak tłumaczy prezydent Radomia Radosław Witkowski – by uchronić osoby najbardziej narażone na zakażenie COVID-19. 

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/03/26.03.20-Radosław-Witkowski.mp3?_=1

Wolontariusze kupią i przyniosą artykuły spożywcze i chemiczne, których koszt nie przekracza 100 zł. Zrealizują także recepty na leki bez ograniczeń kwotowych. Koszt zakupów pokrywa zamawiający. Wolontariusze wyręczą zarówno seniorów, jak i niepełnosprawnych radomian oraz mieszkańców, którzy z uzasadnionych powodów nie mogą wyjść z domu – mówi Anna Malinowska ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/03/26.03.20-Anna-Malinowska.mp3?_=2

Osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z takiej pomocy dzwoniąc na specjalną infolinię. Akcją „Siła w pomocy” zarządzają druhny i druhowie ze Związku Harcerstwa Polskiego. To oni przyjmują telefoniczne zgłoszenia – wyjaśnia Anna Tomala, komendantka hufca ZHP w Radomiu. 

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/03/26.03.20-Anna-Tomala.mp3?_=3

Radomscy harcerze koordynują także pracę wolontariuszy, których wzmocnili żołnierze z 62 Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu – mówi jego dowódca ppłk Łukasz Baranowski. 

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/03/26.03.20-Łukasz-Baranowski.mp3?_=4

Ze wsparcia w ramach akcji „Siła w pomocy” potrzebujący radomianie będą mogli skorzystać dwa razy w tygodniu. Wszyscy wolontariusze będą wyposażeni w specjalne identyfikatory i środki ochrony osobistej. 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa seniorom dla każdej usługi zostanie wygenerowany unikatowy numer do wyłącznej wiadomości zgłaszających prośbę o pomoc. Tym numerem będzie posługiwał się wolontariusz.

Zgłoszenia przyjmuje biuro akcji pod numerami telefonów: 48 36 20 917, 48 36 20 918, 48 36 20 919 od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 15:00.

Komentarze