Będzie narodowe czytanie Wesela

Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego – Wesele, będzie lekturą, która w tym roku będzie wspólnie czytana podczas akcji Narodowego Czytania.

Wesele – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy.

Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań.

W 2017 roku Wesele – dramat Stanisława Wyspiańskiego, zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Radomskie wydanie Narodowego Czytania koordynuje Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Wspólne czytanie Wesela odbędzie się w Radomiu, w sobotę, 2 września na placu przed pomnikiem Jana Kochanowskiego na ul. Żeromskiego. Początek o godz. 11.

W tegorocznej odsłonie pierwszy Akt dramatu zaprezentują radomianie, przedstawiciele różnych grup zawodowych. Udział w akcji wezmą między innymi: Prezydent Miasta Radomia, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk twórczych, przedsiębiorcy.

O akcji:

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Komentarze