„Kochanowski” po nowemu

28 tysięcy turystów odwiedza rocznie Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Placówka od tygodnia stanowi samodzielną instytucję. Jako niezależna placówka chce przede wszystkim przyciągnąć większą liczbę zwiedzających – mówi Maria Jaskot, pełniąca obowiązki dyrektora w Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Poszerzenie oferty edukacyjnej, rewitalizacja oficyny dworskiej czy dostosowanie placówki do osób niepełnosprawnych – to plany Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Usamodzielniona od tygodnia instytucja w związku z odłączaniem się od Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – musi się przeorganizować. To dotyczy przede wszystkim pracowników – mówi Maria Jaskot, pełniąca obowiązki dyrektora czarnoleskiej placówki.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/02/20.02.20-Maria-Jaskot-2.mp3?_=1

O usamodzielnienie się Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zabiegał Sejmik Województwa Mazowieckiego – przypomina wicemarszałek Rafał Rajkowski. Uzyskanie niezależności przez czarnoleską placówkę zbiega się z przyszłorocznym jubileuszem muzeum.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/02/20.02.20-Rafał-Rajkowski.mp3?_=2

Najbliższe plany muzeum jako samodzielnej placówki dotyczą prac remontowych. Placówka chce udostępnić zwiedzającym miejsca, które od tej pory ze względu na stan techniczny nie mogły być pokazywane turystom. Chodzi m.in. o kryptę pod kaplicą Jabłonowskich, związaną z pochówkami należących do arystokracji właścicieli Czarnolasu.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/02/20.02.20-Maria-Jaskot-3.mp3?_=3

W celu pozyskania większej liczby turystów muzeum chce poszerzyć edukacyjną ofertę dla studentów czy nauczycieli.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/02/20.02.20-Maria-Jaskot-4.mp3?_=4

Muzeum chce także powołać kolegium specjalistów składające się z m.in. z pracowników naukowych Instytutu Języka Polskiego i Polskiej Akademii Nauk. Kolegium ma się zajmować twórczością Jana Kochanowskiego.

Komentarze