Nowotwór – można z nim wygrać

Czasem nie daje żadnych objawów. Czasem pojawia się w postaci narośli lub wyczuwalnego guza. Nowotwór – jak z nim walczyć, gdzie szukać pomocy, czy działa karta DILO? O tym rozmawialiśmy z Gośćmi Radia Radom w Światowym Dniu Onkologii.

Gośćmi Radia Radom były dr Izabela Nankiewicz-Mikusek i dr Justyna Górlicka-Szymczyk, specjalistki onkologii klinicznej z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

W 2016 roku w oddziale onkologii MSS w Radomiu hospitalizowanych było 3019 pacjentów, w poradni onkologicznej udzielono 8787 porad.

W porównaniu do poprzednich lat nastąpił wzrost zachorowalności i umieralności na nowotwory. Choroby nowotworowe są na drugim miejscu po chorobach krążenia, przyczynami zgonów.

– Na radomski oddział onkologii najczęściej trafiają pacjenci z nowotworami układu pokarmowego, w tym jelita grubego (ok. 30%), rakiem piersi i nowotworami głowy i szyi (ok. 20%) – mówi Justyna Górlicka-Szymczyk.

Im szybciej wykryty nowotwór, tym większe są szanse na jego wyleczenie. Jak podkreślają nasi goście ważną sprawą jest wykonywanie badań profilaktycznych: kolonoskopii (u osób po 55 roku życia) a w przypadku kobiet mammografii i cytologii. Szczególnie powinny się badać te osoby, u których w najbliższej rodzinie występowały różnego rodzaju nowotwory.

– Obecnie w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w ramach poradni gastroenterologicznej przeprowadzane jest program profilaktyki wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Z tych bezpłatnych badań mogą skorzystać osoby po 55 roku życia – tłumaczy Izabela Nankiewicz-Mikusek.

O nowotworach i leczeniu:

Wyróżniamy trzy rodzaje nowotworów: łagodny, złośliwy i miejscowo złośliwy. Niektóre z badań pozwalają na szybkie wykrycie nowotworów. Są to m.in. : USG, tomografia komputerowa, mammografia, badania histopatologiczne czy badania onkologiczne.

Przy leczeniu nowotworów stosuje się radioterapię, leczenie chirurgiczne, chemioterapię, hormonoterapię, terapię biologiczną (immunoterapię, inhibitory angiogenezy i czynniki wzrostu, terapię genową).

W terapii onkologicznej ważnym etapem jest też pomoc psychologiczna. Psychoonkolodzy pomagają pacjentom rozpoznać, nazwać i zaakceptować pojawiające się u nich emocje oraz opanować towarzyszący chorobie stres. Psychiczne nastawienie odgrywa istotną rolę w procesie zdrowienia.

W ramach psychoonkologii prowadzona jest też psychoedukacja chorych i personelu medycznego celem zbudowania właściwej relacji lekarz-pacjent w toku leczenia.

Komentarze