Od środy, 6 grudnia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu można oglądać wystawę Szopki bożonarodzeniowe.
Na wystawie prezentowane są szopki tradycyjne, szopki krakowskie, figuralne a także szopki z kolekcji kultur pozaeuropejskich: kongijska (11 figur) i nigeryjska.
Wystawa została również wzbogacona obrazami, m.in. autorstwa Edwarda Okunia „Szopka” i Adama Słowińskiego „Trzej królowie”.
Niewątpliwą atrakcją wystawy jest kopia szopki z „Zielonego Balonika”, w której znajdują się figury Jacka Malczewski, Apolinarego Michalika, Karola Frycza i Lucjana Rydla.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Zielony balonik
Zielony Balonik to pierwszy polski kabaret literacki, założony przez krakowskich poetów, pisarzy i plastyków w cukierni Apolinarego J. Michalika (zwanej Jamą Michalikową) w październiku 1905 roku. Działał do 1912 roku (sporadycznie wystawiano przedstawienia do 1915 roku).
W Zielonym Baloniku wystawiono również pięć noworocznych szopek satyrycznych (w latach 1906, 1907, 1908, 1911 i 1912) pod nazwą Szopka krakowska.
Z trzech pierwszych zachowały się tylko fragmenty, teksty szopek z lat 1911 i 1912 zostały w całości opublikowane drukiem. Problematyka w nich podejmowana jest już dzisiaj nieczytelna, dotyczy np. spraw środowiska malarskiego i literackiego, projektu Jana Styki wymalowania panoramy na Barbakanie, rozdania nagród Barczewskiego za osiągnięcia artystyczne itd. Nie poruszano w nich problemów politycznych.
Fot. Muzeum im. J. Malczewskiego