UTH nie rezygnuje z kierunku lekarskiego

Decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie limitów miejsc dla nowych studentów na kierunkach lekarskich może się zmienić – czytamy w oficjalnym stanowisku UTH. Obecny projekt rozporządzenia nie bierze pod uwagę radomskiej uczelni

Pod koniec maja ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia, w którym UTH nie znalazł się na liście uczelni mających prawo naboru na kierunek lekarski w nowym roku akademickim. Kilka dni temu na uczelnię wpłynęło z kolei pismo z ministerstwa zdrowia o możliwości zmiany stanowiska resortu w sprawie naboru – mówi prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik UTH.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/06/230620Trześniowski_nabór_dźwięk2.mp3?_=1

Teraz, jak uważa profesor Trześniowski, wszystko w rękach ministra nauki i szkolnictwa wyższego, na którego wniosek resort zdrowia decyduje o limitach przyjęć. Uczelnia stara się przekonać, że niedociągnięcia, które zarzucała jej Polska Komisja Akredytacyjna zostały wyeliminowane. – Pozostały dwie kwestie sporne – tłumaczy prof. Trześniowski.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/06/230620Trześniowski_nabór_dźwięk1.mp3?_=2

W połowie czerwca odbyło się spotkanie Rady Uczelni, na którym wsparcie dla działań UTH i kierunku lekarskiego mieli wyrazić radomscy parlamentarzyści oraz władze miasta.

 

Stanowisko Uczelni
Nabór na kierunek lekarski w roku akadem. 2020/21

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny nie rezygnuje ze starań o prawo naboru na 1 rok studiów na kierunku lekarskim w roku akademickim 2020/21. O limitach przyjęć na studia medyczne w kraju decyduje Ministerstwo Zdrowia, ale na wniosek Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Już 2.02.2020 zgłosiliśmy do Ministerstwa Zdrowia naszą propozycję limitu i została ona przyjęta. Od początku maja rozpoczęliśmy procedurę rekrutacji.

Dopiero 27.05.2020 ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, w którym nasz Uniwersytet nie znalazł się na liście uczelni mających prawo naboru na kierunek lekarski. Wciąż zabiegamy, by przekonać władze MNiSW do naszych racji. Podkreślamy, że udało nam się wyeliminować lub w najbliższym czasie uda się wyeliminować wszelkie błędy i niedostatki, wypunktowane w raporcie pokontrolnym Polskiej Komisji Akredytacyjnej z 2019 roku.

Pozostały właściwie dwie sporne kwestie.
1. Kadra akademicka. Uzupełniamy już niedobory, obecnie Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu zatrudnia 43 nauczycieli akademickich, spełniających kryteria Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; rozpisane zostały kolejne konkursy, a oprócz tego zajęcia (o charakterze ogólnoakademickim) na kierunku lekarskim prowadzą pracownicy z innych jednostek, które dysponują odpowiednią kadrą (jak Katedra Chemii, Katedra Fizyki, Katedra Informatyki).
2. Collegium Anatomicum (prosektorium uczelniane) będzie wykończone na dzień 31.03.2021 r. i studenci 1-go roku mogą odbywać tam zajęcia (15 h) z anatomii prawidłowej, zgodnie z planem, w maju i czerwcu 2021 roku. Ponadto studenci będą mogli korzystać z bardzo nowoczesnego Centrum Naukowo-Badawczego, które rozpocznie pracę 1.10.2020.
3. Sprawą, w naszym przekonaniu, poboczną jest organizacja administracyjnej obsługi studentów. Ministerstwo oczekiwałoby dziekanatu, który byłby wyłącznie przypisany do Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. U nas działają jednak ponadwydziałowe Biura Obsługi Studenta, gdyż Uczelnia jest w pełni zinformatyzowana. Student ma bezpośredni zdalny kontakt z kadrą naukową, władzami dziekańskimi i personelem administracyjnym; nie musi składać podań osobiście.

MNiSW proponuje, by na jeden rok wstrzymać nabór na kierunek lekarski, co dałoby naszemu Uniwersytetowi czas na wyeliminowanie wszystkich problemów. Zwracamy jednak uwagę, iż brak studentów 1 roku spowoduje, że najnowocześniejsze w kraju Collegium Anatomicum będzie przez rok stało puste, zaś przerwa w ciągłości kształcenia spowoduje dodatkowe duże koszty związane z wypłaceniem wynagrodzenia pracownikom z niepełnym obciążeniem dydaktycznym.

W dniu 15.06.2020 r. odbyło się spotkanie Rady Uczelni, przedstawicieli Parlamentarzystów Ziemi Radomskiej i Władz Miasta. Otrzymaliśmy gwarancję pełnego zaangażowania, które wspierać będzie nasze działania. Wszyscy byli zdania, że utrzymanie naboru na kierunek lekarski leży w interesie nie tylko Uniwersytetu, ale także całej regionalnej społeczności.

Głos wsparcia napłynął także ze strony Ministerstwa Zdrowia; w piśmie do Jego Magnificencji Rektora UTH prof. dr hab. Zbigniewa Łukasika z dnia 16.06.2020 czytamy o możliwości zmiany stanowiska w kwestii naboru: „w przypadku umorzenia albo zawieszenia postępowania wobec UTH, konieczna może okazać się zmiana projektu przedmiotowego rozporządzenia, a w przypadku jego wydania – wszczęcie prac legislacyjnych mających na celu dokonanie stosownej zmiany”.

W tej sprawie Rektor UTH zwrócił się zarówno do ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka, do premiera Mateusza Morawieckiego, jak i do prezydenta Andrzeja Dudy. Radomianie czują się ciągle dyskryminowani od czasów wydarzeń pamiętnego Czerwca 1976 roku.

Trzeba pamiętać, że czas pandemii zdezorganizował pracę całego kraju, nie tylko naszej Uczelni. Wszelkie procedury uległy wydłużeniu. Wciąż jeszcze mamy czas, by przekonać MNiSW, iż w obecnej sytuacji jesteśmy gotowi przyjąć w nasze mury studentów 1 roku kierunku lekarskiego, zapewniając im najwyższe standardy kształcenia.

Komentarze