Zapraszam na kolejną audycję Zbliżenia. Dziś Ewa Podsiadły-Natorska, radomska dziennikarka, pisarka zachęci Państwa do przeczytania książki Anny Cieplak – Ma być czysto.
Ma być czysto – książka została wydana w październiku 2016 roku przez wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Otrzymała Nagrodę Conrada w 2017 r., Nagrodę Literacką im. W. Gombrowicza w 2017r.. Była nominowana do Nagrody Literackiej Gdyni w 2017 r..
Mam nadzieję, że z chęcią przeczytacie książkę Anny Cieplak – Ma być czysto.
Zachęcam również do przeczytania kolejnej powieści Ewy Podsiadły-Natorskiej. Będzie to romans pt. „Dwa jabłka Adama”. Powieść ukaże się 2 lipca.
Więcej o powieści „Dwa jabłka Adama” możecie posłuchać w audycji Pełna Literatka.
Z okładki „Ma być czysto”
O dziewczynach, o których mówi się źle i brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zdecydować złośliwa plotka.
Mieć piętnaście lat to jak cierpieć na nieuleczalne zaburzenia urojeniowe. Każdą uwagę na swój temat analizuje się po sto razy, kompleks wyrasta na kompleksie, a wszystko, co fajne, jest zabronione. Oliwia boi się, że zaszła w ciążę z Chomikiem o grzywce Biebera. Czy z powodu pechowego wypadu do sklepu, gdy jej kolegów przyłapano na kradzieży batonów, wyląduje w ośrodku? Julii to raczej nie grozi, jest z lepszego osiedla. Nie jest jednak pewna, czy w sercu Usziego wygra z żołnierzami wyklętymi, ani nawet, czy by tego chciała. Magda, macocha Julii, próbuje pomóc Oliwce, ale trudno wsadzić kij w szprychy bezlitosnej biurokratycznej machiny, tym bardziej, gdy samej się żyje bez papierów i na umowie śmieciowej.
Przejmująca powieść Anny Cieplak opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszę dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie.”
O autorce
Anna Cieplak (1988) – animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka książki (Zaufanie, 2015), na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie) nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka w ramach programu „Aktywność obywatelska” (2015). Za swój debiut otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza i Nagrodę Conrada.