Zbliżenia – Farmagia – M. Jasny



Dzisiejszy magazyn literacki Zbliżenia będzie magiczno-baśniowo-konkursowy. Opowiem Wam o książce „Farmagia”. Będzie też kilka słów o wystawie „Dawno, dawno temu… Baśnie i legendy ziemi radomskiej”, a także o konkursach w bibliotekach i akcji „Mała książka-wielki człowiek”

„FarMagia” Magdaleny Jasny została wydana w kwietniu 2018 roku przez wydawnictwo Zysk i S-ka.

Z okładki:

Farmagia to miejsce magiczne. I jedyne takie na świecie. Przybywają do niej ranne jednorożce, chore pegazy, chimery, feniksy i gryfy. Czasem pobliskim strumieniem przypływa syrena, która ma problemy z łuszczącą się łuską, albo morskie hipokampy spragnione soczystych owoców. Czarodziejskie stworzenia wiedzą, że tu otrzymają pomoc.

Farmagią opiekują się elfy. Problem w tym, że nie znają się za bardzo na leczeniu – uważają, że ludzie robią to lepiej. Od wieków więc zatrudniają Opiekunki – dziewczynki, które uzdrawiają chore magiczne istoty i dbają o nie. Ostatnia z nich niedawno opuściła Farmagię, ponieważ wydoroślała, a pełnoletni nie mają wstępu na farmę. Elfy muszą szybko znaleźć nową kandydatkę. Udaje im się to w dość dramatycznych okolicznościach.

Dziewczynka ma na imię Tereska. Podejmuje się trudnej misji, choć nie ma pojęcia o leczeniu czarodziejskich stworów.

Ale to jest najmniejszy z jej problemów…

Dziękuję Magdalenie Jasny za egzemplarz recenzencki.

Wystawa w Malczewskim

„Dawno, dawno temu… Baśnie i legendy ziemi radomskiej” to wystawa, którą wirtualnie możecie oglądać na stronie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. O tym czego dotyczy i co na niej znajdziecie mówi Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy.

Wystawę „Dawno, dawno temu… Baśnie i legendy ziemi radomskiej” możecie oglądać do 31 marca.

Mała książka-wielki człowiek

„Mała książka – wielki człowiek” to akcja, która jest prowadzona w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu oraz w kilku bibliotekach w regionie radomskim. Skierowana jest do dzieci z roczników 2014-2017.

Do tej pory w radomskiej książnicy zostało wydanych ponad 300 wyprawek, niektóre dzieci już odebrały dyplomy Małych Czytelników.

Każde dziecko urodzone w latach 2014-2017, które odwiedzi bibliotekę i zgłosi chęć udziału w akcji, otrzyma w prezencie książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”.

Wystawa o Gombrowiczu

Przed budynkiem głównym radomskiej biblioteki możecie też oglądać monumentalną wystawę przygotowaną przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W tej ekspozycji wykorzystano fotografie wykonane przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, oraz zdjęcia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, a także Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Na wystawie zaprezentowane są głównie cytaty z tekstów Gombrowicza, prezentujące stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawarte są w niej również informacje o biografii i twórczości pisarza oraz świetnie wybrane fotografie. Ich rozmieszczenie i aranżacja całości pozwoliła uzyskać efekt „para-lustrzanych” odbić. Informacje biograficzne i cytaty przygotowane zostały w języku polskim, angielskim i francuskim.

Wystawę możecie oglądać do połowy czerwca.

Biblioteczne konkursy

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży zaprasza dzieci do udziału w konkursie „Świąteczne ozdoby choinkowe, szopka bożonarodzeniowa”. Aby wziąć udział w tym konkursie należy wykonać szopkę lub ozdobę choinkową z tradycyjnych materiałów np.: bibuły: słomy, papieru, złotka, pierza, waty itp. Następnie wykonaną pracę należy dostarczyć do biblioteki w Iłży do środy, 20 stycznia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 stycznia.

 

Na zakończenie propozycja od Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlni Letnisko. Ta placówka zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w konkursie „Czy znasz życie i mowę swych przodków – zapytaj babcię, zapytaj dziadka!”. Celem tego konkursu jest przywołanie wspomnień dla mieszkańców starszego pokolenia wywodzących się ze wsi, a dla pokolenia młodszego – możliwość poznania przeszłości swoich przodków. Konkurs skierowany jest do mieszkańców z terenu Gminy Jedlnia-Letnisko. Uczestnicy konkursu muszą odpowiedzieć na pytania zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki.

Wypełnione Karty Odpowiedzi należy dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlni-Letnisko do 30 kwietnia.

Komentarze



CLOSE
CLOSE