Emerytura na konto czy pocztą?

Coraz więcej emerytów i rencistów woli dostawać świadczenia z ZUS przelewem bankowym. Ten sposób wybrało 62% seniorów z regionu radomskiego. Pozostali otrzymują pieniądze przekazem pocztowym. 

Dla porównania w 2017 roku 57% emerytów i rencistów pobierało swoje świadczenie na konto bankowe.

Kto najczęściej decyduje się na przekazywanie emerytur lub rent przez bank tłumaczy Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

 

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2019/06/280619-olewinski-banki1.mp3?_=1

Co sprawia, że osoby starsze wybierają przelew?

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2019/06/280619-olewinski-banki2.mp3?_=2

– Przechodząc na emeryturę osoby decydujące się na przelew bankowy nie chcą rezygnować z dotychczasowych możliwości. Bank oznacza także swobodny dostęp do pieniędzy, również podczas urlopu lub leczenia w sanatorium. Sytuacja, w której planowany wyjazd wypada np. 3 dni przed wizytą listonosza, może okazać się kłopotliwa. Inną zaletą tej formy jest bezpieczeństwo. Osoby starsze nie trzymają gotówki w domu, dzięki czemu trudniej jest okraść lub oszukać seniora – dodaje Piotr Olewiński.

Z drugiej strony część emerytów i rencistów wciąż korzysta z przekazu pocztowego. W większości przypadków powodem jest zapewne siła przyzwyczajenia. Mogą oni cenić też np. bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Wizytę listonosza traktują jako miłe odwiedziny, okazję do wymiany uprzejmości.

Jeśli chcemy, aby nasza emerytura lub renta wpływały na rachunek bankowy, należy złożyć wniosek EZP w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego przez www.pue.zus.pl. Odpowiednią dyspozycję możemy także wydać w swoim banku.

Warto wiedzieć

Przelew jest korzystniejszy z punktu widzenia finansów państwa. – Przekaz pocztowy kosztuje ZUS 7,12 zł, natomiast za przelewy instytucja nie wydaje ani grosza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozostawia decyzję o wyborze formy otrzymywania emerytury i renty swoim świadczeniobiorcom. Zachęca jednak, aby rozważyć wybranie obrotu bezgotówkowego – mówi rzecznik.

W 2018 roku ubezpieczyciel podpisał porozumienie o współpracy z Bankiem Pocztowym, który stworzył specjalny typ bezpłatnego konta bankowego dla świadczeniobiorców ZUS. Rachunek posiada możliwość dostarczenia przez listonosza gotówki do domu, co łączy zalety obu form otrzymywania emerytur i rent. W ramach wspólnego projektu w placówkach ZUS, Banku Pocztowego i Poczty Polskiej udostępniono materiały informacyjno-edukacyjne na ten temat.

Komentarze