Nominacje do Nagrody Gombrowicza

Już za tydzień, 5 czerwca, poznamy nazwiska pięciorga prozaików nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jest to jedyny konkurs literacki w takiej formule: kapituła nagradza autorów za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną. Pierwszymi laureatami Nagrody zostali w ubiegłym roku Weronika Murek i Maciej Hen.

Formuła konkursu nawiązuje do biografii Gombrowicza, który w jej polskim oknagroda literackaresie wydał dwie książki, przy czym „Ferdydurke” była po części odpowiedzią pisarza na opinie o jego debiutanckim „Pamiętniku z okresu dojrzewania”. Organizatorzy Nagrody Gombrowicza postanowili dać szansę również tym, których debiut okazał się zbyt pospieszny lub chybiony. Do pierwszej edycji zgłoszono sześćdziesiąt pięć książek, w tym roku było ich już dziewięćdziesiąt.

Organizatorom – Prezydentowi Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza – udało się zaprosić do pracy w kapitule ważne postaci życia literackiego i naukowego. Zgłoszone do Nagrody Gombrowicza  książki oceniają: Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński, przewodniczący kapituły), Ewa Graczyk (Uniwersytet Gdański), Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Zofia Król (red. nacz. „dwutygodnik.com”), Zbigniew Kruszyński (pisarz i tłumacz), Zbigniew Olejniczak (Uniwersytet Śląski), Justyna Sobolewska („Polityka”).

Ogłoszeniu laureatów Nagrody w ubiegłym roku towarzyszył trzydniowy festiwal „OPĘTANI LITERATURĄ”. W tym roku festiwal trwał będzie dłużej, rozpocznie się 2 września: rozmową Jerzego Jarzębskiego z Klementyną Suchanow, autorką pierwszej kompletnej biografii Gombrowicza (książka ukaże się właśnie tego dnia w wydawnictwie „Czarne”). Pod koniec czerwca organizatorzy ogłoszą szczegółowy program wydarzeń festiwalowych. W planach między innymi: czytanie „Opętanych” Gombrowicza w wykonaniu Danuty Stenki, spotkanie z laureatami pierwszej edycji Nagrody, z wydawcami literatury ambitnej i nie tylko, przegląd filmowych adaptacji literackich, koncert sióstr Wrońskich – czyli zespołu „Ballady i romanse”, a także „Pablopavo i Ludziki”. Festiwal zakończy się 10 września Galą Nagrody, podczas której poznamy werdykt kapituły, a literackie piosenki Wojciecha Młynarskiego przypomni Piotr Machalica.

Patronat na Nagrodą objęła Rita Gombrowicz, która zapowiedziała swój udział w festiwalu. Druga edycja Nagrody ma też swojego Mecenasa – jest nim przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski.

Komentarze