Sala hybrydowa w szpitalu na Józefowie

Sala hybrydowa i pracownia elektrofizjologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym zostały oddane do użytku. Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie nowoczesnych pomieszczeń, w których będzie można przeprowadzać skomplikowane operacje kardiochirurgiczne oraz neurochirurgiczne. Ponadto oddziały umieszczone w budynku D przeszły modernizację. Całość zmian kosztowała ponad 10 mln zł, z czego 5,8 mln zł wyniosło wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego.

Sala hybrydowa

Atutem wieloprofilowej sali zabiegowo-operacyjnej jest możliwość robienia zabiegów z wykorzystaniem pełnej diagnostyki obrazowej, co poprawia bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzanej operacji. Sala została wyposażona m.in. w cyfrowy angiograf do badań serca i naczyń, stół angiograficzny z tzw. pływającym, czyli ruchomym blatem, który umożliwia dokładniejsze pozycjonowanie pacjenta, aparat do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, aparaturę do hemofiltracji i krążenia pozaustrojowego, kolumny anestezjologiczną i chirurgiczną, aparat usg, sprzęt do znieczuleń, respirator, defibrylator oraz lampę operacyjną. Zmodernizowana również została istniejąca wcześniej pracownia rtg – dostosowano ją do standardów sali hybrydowej.

– To bardzo ważny dzień z punktu widzenia radomskiej służby zdrowia. Otwieramy i oddajmy do użytku pierwszą w tej części województwa salę hybrydową. Jest to wielofunkcyjno-diagnostyczna sala operacyjna, w której można przeprowadzać skomplikowane operacje kardiochirurgiczne oraz neurochirurgiczne. Taka sala umożliwia bezpośrednie obrazowanie i monitorowanie przebiegu operacji. To olbrzymi postęp technologiczny i bardzo się cieszymy, że właśnie w Radomiu rosną zdolności diagnostyczne i terapeutyczne naszej jednostki – mówił marszałek Adam Struzik.

– Sala hybrydowa daje nam przede wszystkim możliwość rozszerzenia świadczenia usług we wszystkich dziedzinach, w których leczymy chorych w naszym szpitalu mając na myśli neurologię i neurochirurgię. Do tej pory leczyliśmy udary mózgu lekami. Dzięki takiej sali będziemy mogli usuwać zabiegowo zatory z naczyń mózgowych i to przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia pacjentów dotkniętych ciężkimi chorobami – dodał prezes szpitala Tomasz Skura.

Pracownia  elektrofizjologii

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym powstała także nowa sala do zabiegów ablacji (pracowni elektrofizjologii). Sala ma nowe wyposażenie: system mapowania elektroanatomicznego, aparat rtg z ramieniem C wraz z niezbędnym osprzętem oraz stół operacyjny i przezierny rtg. W szpitalu zmodernizowane zostały pomieszczenia w budynku D, w których mieszczą się oddziały rehabilitacji, onkologii ogólnej, wewnętrzny I i II, neurologii i ginekologiczno-położniczy. Całość sfinansowana została ze środków budżetu województwa (1,8 mln zł). Wykonane zostały nowe węzły sanitarne i kanalizacja oraz przebudowano 88 łazienek. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Komentarze