Zbliżenia – Dylemat – B. A. Paris

„Dylemat”, konkurs literacki na fraszkę oraz nagroda twórcza, a także nowości wydawnicze – o tym dziś w magazynie literackim Zbliżenia

Powieść „Dylemat” B.A. Paris została wydana w marcu 2020 roku przez wydawnictwo Albatros.

Z okładki książki „Dylemat”:

Jak daleko się posuniesz, by zapewnić osobie, którą kochasz, kilka dodatkowych godzin szczęścia?

Czterdzieste urodziny Livii zapowiadają się wyjątkowo hucznie, o wiele bardziej spektakularnie, niż mogłoby wyglądać jej wesele, którego zresztą nigdy nie miała…

Na przyjęciu zjawią się wszyscy, na których jej zależy, za wyjątkiem córki, Marnie, która studiuje zagranicą. I chociaż Livia kocha Marnie, skrycie cieszy się, że jej nie będzie. Gdy tylko przyjęcie się skończy, Livia zamierza wyjawić swojemu mężowi, Adamowi, sekret dotyczący Marnie. Na razie jednak chce cieszyć się szczęśliwymi chwilami z rodziną.

 

XXIII Ogólnopolski Konkurs Literacki na Fraszkę o statuetkę Jana Kochanowskiego

Cel konkursu:
propagowanie fraszki jako formy twórczości literackiej uprawianej przez Jana Kochanowskiego,
popularyzacja związków wybitnego poety renesansu z Ziemią Zwoleńską,.

Na konkurs należy przesłać 3 fraszki w 4 egzemplarzach podpisane godłem (jeden autor może przesłać jeden zestaw fraszek pod jednym godłem) w dołączonej, zaklejonej kopercie opatrzonej godłem. W kopercie należy podać imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, nr telefonu i e-mail.

Prace należy nadsyłać do 18 czerwca, na adres: Dom Kultury, Aleja Jana Pawła II 6 , 26-700 Zwoleń. Tel: 48 676-27-85, mail : dkzwolen@gmail.com

Konkurs adresowany jest do osób pełnoletnich.

Nie należy przysyłać utworów wcześniej publikowanych i nagradzanych w innych konkursach.

 

V Nagroda Twórcza

Samorząd województwa mazowieckiego ogłosił nabór wniosków do V edycji Nagrody Twórczej.

Konkurs jest skierowany do pisarzy, aktorów, plastyków, muzyków, fotografów, twórców filmowych czy teatralnych oraz wszystkich zaangażowanych pasjonatów kultury. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, na Mazowszu jest wielu kreatywnych młodych ludzi, którzy mogą pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami artystycznymi. – Organizując konkurs, chcemy wesprzeć utalentowanych i ambitnych twórców w rozwijaniu ich pasji i realizacji swoich pomysłów. Dzięki ich energii i kreatywności, mazowiecka kultura wciąż się rozwija – dodaje.

Kto może się zgłosić?

W konkursie mogą wziąć udział pełnoletni mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Uczestnicy powinni wykazać swoje znaczące osiągnięcia dotyczące twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Mogą to być m.in. nagrody i wyróżnienia w konkursach na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim czy międzynarodowym. Jednocześnie zgłaszane osoby nie mogą ubiegać się o przyznanie stypendium wojewódzkiego dla studentów uczelni artystycznych.

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane do 31 maja. Wniosek wraz z załącznikami należy dostarczyć do urzędu marszałkowskiego, złożyć przez platformę ePUAP lub dostarczyć pocztą elektroniczną. Szczegóły można znaleźć na stronie www.mazovia.pl w zakładce Kultura i Turystyka / Nagrody i Stypendia oraz pod adresem e-mail: artstypendia@mazovia.pl.

 

Nowości wydawnicze

Wydawnictwo Księży Młyn

Radomskie latarenki adresowe – Paweł Puton

Zapalony regionalista, pracownik Resursy Obywatelskiej w Radomiu – Paweł Puton – wydał książkę „Radomskie latarenki adresowe”.

Latarenki – niepozorne, podświetlane od wewnątrz budki, na których umieszczano dane identyfikacyjne posesji, to jedne z ciekawszych elementów małej architektury miejskiej. Jedną z takich zabytkowych latarenek ma w swoim posiadaniu także „Resursa Obywatelska”. Wkrótce, po renowacji, będzie można ją zobaczyć w Kamienicy Deskurów na tematycznej wystawie poświęconej przemysłowej historii Radomia.

 

Wydawnictwo Zysk i spółka

Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe – Izabela Skrzypiec-Dagnan

Tina Wagner właśnie skończyła trzydzieści lat i czuje, że znalazła się na zakręcie. Pewnego dnia w jej ręce wpadają klucze do domu położonego w Beskidach, w którym ostatnie lata życia spędziła jej ciocia. Janina była aktorką teatralną i osobą wyjątkową – tajemniczą, wyzwoloną, idącą zawsze pod prąd. Tina podejmuje spontaniczną decyzję i wyrusza w podróż na drugi kraniec Polski.

Dom cioci okazuje się zupełnie inny, niż się spodziewała. Czuje się w nim zadziwiająco dobrze i postanawia zostać nieco dłużej. Jej spokój mąci pewne wydarzenie. Dowiaduje się, że spotkany przypadkiem motocyklista popełnił samobójstwo. Na miejscu tragicznego zdarzenia Tina poznaje zagadkowego mężczyznę, Marcina.

Nowy dom, nowo poznani ludzie mają swoje tajemnice. Tina będzie musiała poszukać odpowiedzi na ważne pytania. Czym zakończy się wyprawa, która miała być tylko kilkutygodniowym wypadem?

 

Wydawnictwo MOVA

Michał Paweł Urbaniak – Niestandardowi

Odważ się płynąć pod prąd – a potem zapłać za swoją odwagę…

Nowa powieść autora „Listy nieobecności”

„- Przepraszam, czy mogłabym zrobić panu zdjęcie?”

Takie pytanie słyszy Wiktor. Zgadza się, ale nic nie rozumie – przecież nie jest nikim szczególnym. Prowadzi nudne życie rozpięte między schematyczną pracą, sobotnimi wypadami do pubu, niedzielnymi wizytami u rodziców i pustymi wieczorami w znienawidzonym mieszkaniu. Nie ma nic do zaoferowania. Komu potrzebne jego zdjęcie?

Tak poznaje fascynującą, tajemniczą artystkę. Wkrótce Liwia Gawlin zaprasza go do udziału w swoim rewolucyjnym projekcie. Chce mu pokazać inny świat, lepsze życie. Wiktor ulega jej i angażuje się coraz bardziej. Nie zdaje sobie sprawy, że każda wielka zmiana może nieść ze sobą nieoczekiwane konsekwencje…

O autorze

Michał Paweł Urbaniak – prozaik, krytyk literacki, nauczyciel kreatywnego pisania. Publikuje teksty m.in. w „artPAPIERZE”, „Fabulariach”, „Nowych Książkach” czy w „Śląsku”. Miłośnik kotów, psów, starych fotografii i tajemnic genealogicznych. Fascynują go mroczne strony pozornie zwyczajnego życia. Autor “Listy nieobecności” (2019, Wydawnictwo MOVA).

Komentarze