Zbliżenia – Nagroda Gombrowicza i dyktando

Kto otrzymał Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza? Zaproszenie do udziału w tajemniczym spotkaniu autorskim i dyktando – o tym dziś w magazynie literackim Zbliżenia

Nagroda Literacka im.Witolda Gombrowicza

Aleksandra Lipczak, autorka książki „Lajla znaczy noc” została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

„Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak to eseistyczno – reporterska opowieść o Al-Andalus, rozciągnięta na stulecia, oparta na bogatych źródłach książka o przenikaniu się kultur, mieszaniu, wzajemnym inspirowaniu i wzmacnianiu. Ale to także opowieść o tolerancji i nietolerancji.

W tym roku po raz pierwszy kapituła wręczyła także nagrodę dodatkową – miesięczną rezydencję w Vence na południu Francji, mieście, w którym ostatnie lata życia spędził Witolda Gombrowicz.

– Zdecydowaliśmy, że otrzyma ją Maciej Bobula, autor „Szalejowa”. Być może autor zechce napisać kolejną książkę pod tytułem „Vence” – mówił Zbigniew Kruszyński, pisarz, członek kapituły.

To szósta edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim.

Spośród 100 nadesłanych w tym roku propozycji do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda

Gombrowicza kapituła nominowała także Dominikę Horodecką za „Wdech i wydech”; (Wyd. Warstwy); Jolantę Jonaszko za „Portrety”; wydaną przez Wydawnictwo Forma i Macieja Topolskiego za „Niż”; wydaną przez Korporację Ha!art. Wszyscy nominowani otrzymali statuetki i czeki na 5 tys. zł ufundowane przez marszałka województwa mazowieckiego.

Dyktando radomskie

Miłośnicy ortografii znów mogą sprawdzić swoje umiejętności. Wraca radomskie dyktando. Macie jeszcze chwilę by przewertować słowniki. Dyktando odbędzie się w sobotę, 2 października w Resursie Obywatelskiej. Tekst przygotował i podyktuje prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego.

Po dyktandzie organizatorzy zapraszają na koncert „Wokół Herberta, czyli potęga smaku albo sztuczny miód” w wykonaniu Dariusza Jakubowskiego, Katarzyny Thomas oraz Piotra Szafrańca.

Ogłoszenie werdyktu nastąpi o godz. 15 w sali kameralnej Resursy Obywatelskiej. Będzie ono połączone z tradycyjnym wykładem prof. Markowskiego.

Zgłoszenia przyjmowane są do 29 września. Udział w dyktandzie można zgłosić mailowo na adres: biblioteka@mbpradom.pl., telefonicznie: (+48) 48 36 267 35 lub przez formularz Google podany na stronie internetowej biblioteki. Tutaj także znajduje się regulamin i niezbędne do pobrania załączniki.

W konkursie mogą wziąć udział tylko mieszkańcy Radomia i powiatu radomskiego.

UWAGA! Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid 19 do dyktanda może przystąpić maksymalnie 70 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Tajemnicze spotkanie autorskie

Tajemnicze spotkanie autorskie to wydarzenie dla tych, którzy czytają kryminały i szukają mocnych literackich wrażeń, a także lubią poznawać osoby o podobnych zainteresowaniach i pasjach. Bohaterem spotkania będzie autor/autorka literatury kryminalnej.

Spotkanie odbędzie się w nieco zapomnianym, ale ważnym dla Radomia miejscu (i nie będzie to biblioteka). Aby do niego trafić, trzeba będzie rozwiązać zagadkę. Zostanie ona opublikowana 24 września o godz. 17:30 na profilu fb biblioteki.

Organizatorzy planują także wieczór integracyjny (kryminalne kalambury, gry integracyjne itp.) oraz grill, dlatego zachęcają do zabrania ze sobą oprócz dużej porcji odwagi, także coś na grilla (na przykład kiełbaski).

Komentarze