Sky Tower, Pałac Kultury i Nauki, dworzec tramwajowy w Łodzi, wiejska świetlica w Rakowni, to tylko niektóre obiekty architektoniczne, które opisuje Filip Springer w „Księdze zachwytów”.
W dzisiejszej audycji Książka na weekend w Radiu Radom, Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu zachęca do przeczytania książki Filipa Springera – „Księga zachwytów”.
Książka zastała wydana w marcu 2016 roku przez wydawnictwo Agora.
– Tym razem Filip Springer przygotował przewodnik po tym, co w Polsce piękne, znaczące, koszmarne, monumentalne i widowiskowe. Przejechał Polskę a teraz my, podążając jego śladem, możemy spojrzeć na nowo na gmachy, które zachwycają lub straszą. Ale ta książka jest czymś więcej niż przewodnikiem po polskiej ziemi – mówi Anna Skubisz-Szymanowska.
Oczami Springera możemy zobaczyć gmachy, które zachwycają lub straszą swym wyglądem. Autor pokazał nam co w Polsce piękne, znaczące, koszmarne, monumentalne i widowiskowe. Pokazał budynki, które powstały po 1945 roku.
„Księga zachwytów” to również opowieść o polskiej historii, historii polskiego gustu, myślenia o przestrzeni, o tym co ładne, i tym, co użyteczne zapisanej w kamieniu, szkle, betonie i aluminium.
Czytając ten przewodnik, należy pamiętać słowa duńskiego architekta Steena Eilera Rasmussena, że „budynki należy poznawać czynnie”, i po lekturze najlepiej wyjdźcie z domu i spotkajcie się z nimi osobiście.
W naszym kraju buduje się sporo pięknych brył i nie brakuje także nowych architektonicznych cudów.
W „Księdze zachwytów” Filip Springer spisał historie świetnie odrestaurowanych budowli z XIX wieku, zadziwiająco rozplanowanych osiedli powstałych na przełomie lat 60. i 70. i zupełnie nowoczesnych konstrukcji, których nienachalna konstrukcja dopiero po chwili wprawia obserwatora w zachwyt. Kościoły, dworce, pętle przesiadkowe, biurowce, domy handlowe i muzea – każda budowla może być piękna, ale i praktyczna. Nie brakuje też rozczarowań, z których naukę czerpać powinni rządzący miastami i je projektujący.
O autorze:
Flip Springer urodził się w 1982 roku. Reporter i fotograf. Zadebiutował bestsellerową książką „Miedzianka. Historia znikania”, która w 2011 roku znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż literacki.
W świat architektury wprowadzał czytelników w swoich kolejnych książkach: „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” czy „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”. „13 pięter” – jego czwarta książka ukazała się w 2015 roku.