„Mapa” Barbary Sadurskiej, zapowiedzi wydawnicze, przypomnienie o konkursie biblioteki z Jedlni-Letnisko, o tym dziś m.in. w magazynie literackim Zbliżenia. Małgorzata Pawlak, zapraszam do wysłuchania audycji
„Mapa” Barbary Sadurskiej ukazała się w październiku 2019 roku nakładem wydawnictwa Nisza.
Z okładki:
Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały wyobraźnię. Białe plamy wzywały. „Mapa” Barbary Sadurskiej – literacko zadziorna i odświeżająca, narracyjnie łotrzykowska i nostalgiczna, konstrukcyjnie nielinearna i precyzyjnie domknięta – nie próbuje pokrywać wyślizganego przez pisarzy terytorium. Ona idzie znacznie dalej. Bawiąc, uczy. Ucząc, przeraża. Że tyle człowiek wie o sobie, ile pierwsi kartografowie wiedzieli o świecie.
Adam Pluszka
Zapowiedzi, nowości wydawnicze
„Ile poświęcisz, by przetrwać? W Przełęczy Strażników rządzą twarde reguły gry…
Tesa, córka owczarzy z dolin, ma wszystko – młodość, inteligencję i urodę. Otoczona miłością bliskich, z niecierpliwością oczekuje pierwszego spotkania z przyszłym mężem, synem rządcy z nadmorskiego miasta. Wiezie ze sobą znaczny posag, a także stado owiec. Na jej drodze los postawi jednak Arta Fesersana i jego zbójców.
Rozbójnicy są ludźmi gór. Twardzi i okrutni, kryją się w niedostępnych strażnicach na wschodniej granicy królestwa. Pilnują, by przez przełęcz nie przedostali się Żółci Ludzie. W zamian za to do woli grabią mieszkańców dolin. Za ich przyczyną Tesa Owczarka straci wszystko. Wyruszy w góry za Artem Synem Rybaka, by stać się jego przymusową sojuszniczką w grze o przetrwanie między nieprzychylnymi jej ludźmi, których języka nie zna, zwyczajów nie rozumie, a życiowych wyborów nie akceptuje.”
Kolejna propozycja pochodzi od Wydawnictwa Kobiecego
Tajemnica, skrywana przed Nazistami
Oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca opowieść o miłości na śmierć i życie
Życie Izabeli, charakternej Czeszki z Vražnégo, zmienia się z dnia na dzień wraz z pojawieniem się brytyjskiego jeńca wojennego, kaprala Billa Kinga. Ukrywany przed rodzicami związek, zorganizowany naprędce ślub – Bill nie potrzebował czasu, aby zrozumieć, że życie z Izabelą będzie dalekie od nudy. Nie spodziewał się, że potoczy się ono w taki sposób. Świeżo upieczeni nowożeńcy organizują ucieczkę, jednak wpadają w ręce nazistów. Izabela, przebrana w mundur żołnierza trafia wraz z Billem do niemieckiego obozu w Lamsdorf. Ukrywa swoją płeć, świadomie skazuje się głód, cierpienie i upokorzenie. Oraz na ciągły strach przed zdemaskowaniem. Izabela z miłości jest w stanie zmusić swoje ciało do niewyobrażalnego wysiłku. Bill wie, że bez wahania mógłby oddać za nią życie. Poświęcają się dla miłości, która tak nieoczekiwanie ich połączyła a w której każdy kolejny dzień niesie śmiertelne niebezpieczeństwo
Założę się, że mogę opowiedzieć ci taką historię, że włosy staną ci dęba – usłyszała podczas pewnego przypadkowego spotkania Maggie Brookes, autorka powieści Żona więźnia. Autorem tych słów był Sidney Reed, niemiecki jeniec czasów drugiej wojny światowej. Był on przetrzymywany w stalagu VIII B 344 Lamsdorf, obecnych Łambinowicach oraz w obozie pracy E166 w Saubsdorf, obecnych Supíkovicach. Od momentu usłyszenia tej poruszającej historii autorka zapragnęła przelać ją na papier. W poszukiwaniu materiałów odwiedziła Polskę, Czechy i Niemcy, przeszukała archiwa, odbyła liczne rozmowy z historykami. Efektem jej działań jest niesamowita, oparta na prawdzie historycznej poruszająca powieść o tym, jak wiele można zrobić dla miłości.
Maggie Brookes – brytyjska pisarka i poetka, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i producentka filmów dokumentalnych dla BBC. Jako poetka publikuje pod pseudonimem Maggie Butt. Jest profesorem nadzwyczajnym na Middlesex University w Londynie, gdzie od prawie trzydziestu lat uczy kreatywnego pisania. Jest także doradczynią w fundacji Royal Literary Fund. Żona więźnia to jej debiutancka powieść.
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Premiera: 24 lutego 2021
…………………..
Za kończenie propozycja od wydawnictwa Albatros
Był sobie kiedyś dom zwany Angelfield. Mieszkały w nim siostry bliźniaczki.
Czy wierzycie w duchy? No to posłuchajcie…
Posiadłość Angelfield to dziś jedynie zgliszcza, ruina, o której mało kto pamięta. Ale dawniej ta podupadła dziś rezydencja była okazałym domem zamożnej i ekscentrycznej rodziny – przebiegłej manipulatorki Isabelle, jej porywczego brata Charliego i dzikich, nieokiełznanych bliźniaczek, Emmeline i Adeline. Do dziś Angelfield, choć niewiele już z niego zostało, skrywa przerażający sekret…
Czy młoda biografka Margaret Lea zdoła odkryć tajemnicę tej wspaniałej niegdyś posiadłości i zamieszkających ją pokoleń jednego rodu oraz mroczny związek łączący domostwo ze sławną autorką bestsellerów Vidą Winter?
Gdy Margaret podąża tropem historii z przeszłości, z cienia wyłania się jej własny bolesny sekret, któremu prędzej czy później będzie musiała stawić czoło.
Opowieść o tragicznych losach rodziny naznaczonej śmiercią i szaleństwem, o miłości na skraju nienawiści, o bolesnej, nieuniknionej stracie i o rozpaczy, której nie leczy upływ czasu.
Konkurs w bibliotece
Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni-Letnisko zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w konkursie „Czy znasz życie i mowę swych przodków – zapytaj babcię, zapytaj dziadka!”. Celem tego konkursu jest przywołanie wspomnień dla mieszkańców starszego pokolenia wywodzących się ze wsi, a dla pokolenia młodszego – możliwość poznania przeszłości swoich przodków. Konkurs skierowany jest do mieszkańców z terenu Gminy Jedlnia-Letnisko. Uczestnicy konkursu muszą odpowiedzieć na pytania zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki.
Wypełnione Karty Odpowiedzi należy dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlni-Letnisko do 30 kwietnia.
Darmowe audiobooki
Na stronie internetowej Biblioteki Narodowej znajdziecie linki do 70 bezpłatnych audiobooków.
Są tam utwory, które dotychczas nie były dostępne w postaci audiobooka. Wśród propozycji klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W POLONA.PL można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego.
W gronie autorów nie zabrakło utworów patrona roku 2021 Cypriana Kamila Norwida czy lektury tegorocznego Narodowego Czytania Moralności Pani Dulskiej.