„Pełnia życia”, konkursy literackie, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a także Dekameron – wieczór opowieści czasów zarazy – o tym dziś w magazynie literackim Zbliżenia
„Pełnia życia” Agnieszki Maciąg została wydana w październiku 2016 roku przez wydawnictwo Otwarte.
Z okładki:
W tej książce opisuję, jak to się stało, że odnalazłam szczęście i pokochałam swoją duszę. Teraz doświadczam trwałego dobra, radości, spokoju – są we mnie i promieniują na innych. Szczęście na dobre się u mnie zadomowiło. Doświadczam pełni życia.
Mam nadzieję, że moja historia zainspiruje i Ciebie.
Z miłością,
Agnieszka
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dzień został proklamowany w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Idea święta książki ma swój początek w roku 1930 w Katalonii. Data obchodów związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
W tym dniu UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay.
Znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Do sieci należą dwa polskie miasta: Kraków i Wrocław.
Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi, stolica Gruzji.
KONKURSY LITERACKIE
„Po co nam konstytucja?”
Stowarzyszenie Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa zaprasza dorosłych i młodzież w wieku 12-17 lat do udziału w konkursie „Po co nam konstytucja?”. Konkurs jest podzielony na dwie kategorie: plastyczną i literacką. W części plastycznej można zrobić prace plastyczne i multimedialne: plakat, kolaż, animację czy film. W części literackiej należy napisać np: wiersz, esej, felieton, opowiadanie czy scenariusz.
Pracę konkursową należy sfotografować lub zeskanować i przesłać ją drogą elektroniczną na adres: stacjakultura21@gmail.com w tytule wpisując KONKURS. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 kwietnia.
Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa.
Haiku w MBP
Kolejny konkurs to „17 sylab wolności” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu.
Tematem konkursu jest bardzo szeroko pojęta wolność – np. wolność w ujęciu historycznym – odnosząca się do konkretnych wydarzeń w historii ludzkości, jak indywidualnym; wolność idei, człowieka, literatury, sztuki itd. Forma literacka haiku narzuca ograniczenia formalne. Utwór ma mieć maksymalnie 17 sylab rozpisanych na trzy wersy 5-7-5, które muszą być przestrzegane.
Prace konkursowe należy dostarczyć do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu do 1 czerwca. Dla zwycięzców przygotowano nagrody pieniężne.
Konkurs jest organizowany w ramach obchodów Radomskiego Czerwca Wolności.
Szczegółowy regulamin znajdziecie na stronie internetowej placówki.
Grupa Opowiadaczy
Opowiadają członkowie Radomskiej Grupy Opowiadaczy. Radomska Grupa Opowiadaczy zawiązała się na początku 2017 roku. Do tego czasu spotyka się regularnie, ćwiczy i występuje. Członkowie grupy to indywidualności o różnych zainteresowaniach i charakterach, w których jest pasja do snucia opowieści i zabawy słowem.
Na profilu Amfiteatru znajdziecie już m.in. opowieści w wykonaniu Lidii Mikockiej-Rosińskiej, Dariusza Wróbla czy Szymona Góralczyka. Dzisiaj o godz. 20 będziecie mogli wysłuchać opowieści „Belka i słomka” w wykonaniu Ryszarda Ryziewicza.